Само месец след разкритията за източване на средства чрез назначаване на фиктивни работници в театрите в Смолян и Разград за близо 2 млн. лв., вече има план как това да се предотврати в близко бъдеще, обяви министърът на културата.
С единна система за контрол Министерството на културата ще следи в реално време и няма да се допуснат повече злоупотреби.
“Tова другаде не се е случвало, категорично не се е случвало. Повече няма да има как да се случи, а с въвеждането на единната система съвсем няма да има как да се случи“, заяви зам.-министърът на културата Найден Тодоров.
Единната система вече се подготвя от Министерството на електронното управление и Министерството на финансите.
“Ако се окаже, че някой има голямо количество сключени договори със суми, които надвишават прага на обществените поръчки, а такива няма, това ще бъде забелязано веднага в Министерството на културата”, допълни Тодоров.
Заради схемата с източване на средства от театрите вече са отстранени от работа двама служители на министерството от финансовия отдел. А до провеждането на конкурс за директори в театрите в Разград и Смолян са назначени временно изпълняващи длъжността.
“Ние реално в момента нямаме начин, по който да подготвяме директорите. Не говоря само за Разград и Смолян. Имаме много голям проблем. Хора, които смятат, че са готови да бъдат директори, кандидатстват, понякога печелят, защото няма друг кандидат”, поясни зам.-министърът на културата.
Макар и в края на мандата си, Найден Тодоров представи и план за реформа на целия сектор “Култура”. И заяви готовността си да остане на поста, но при определени условия.