Цената на електроенергията за битовите потребители ще се повиши, но размерът на увеличението все още не е ясен.
Това стана ясно по време на изслушването на служебния министър на енергетиката Владимир Малинов в Народното събрание.
“Към днешна дата няма опасност от режим на тока. Съвсем отделен въпрос е каква ще бъде цената”, заяви министър Малинов пред депутатите.
Националната електрическа компания (НЕК) е информирала енергийното министерство за значително по-високо потребление от предвиденото.
Само за периода от юли до ноември заявените количества електрическа енергия от крайните снабдители надвишават с повече от 500 000 мегаватчаса определеното в решението на КЕВР, посочи служебният министър.
Предвид повишената консумация на електроенергия от битовите потребители през започналите зимни месеци, очакванията както на НЕК, така и на Министерството на енергетиката са, че потреблението ще бъде значително по-високо от заложеното в ценовото решение.
Прогнозите сочат, че тези количества могат да достигнат до 1 млн. мегаватчаса. Въпреки това министърът увери, че нуждите на домакинствата от електроенергия ще бъдат покрити.
Основният проблем идва от разминаването между прогнозната цена и реалната пазарна ситуация.
Докато КЕВР е определила прогнозна цена от 173,09 лева за мегаватчас, към 11 декември средната пазарна цена достига 249,18 лева. Допълнително напрежение създава и фактът, че изкупната цена от ТЕЦ “Марица-Изток 2” е 270 лева за мегаватчас при цена за регулирания пазар от 127 лева.
Министър Малинов предлага балансирано решение за смекчаване на ценовия удар върху домакинствата:
Допълнителна квота от 400 000 мегаватчаса от АЕЦ “Козлодуй” и още 527 000 мегаватчаса от ТЕЦ “Марица-Изток 2”.
Окончателното решение за размера на поскъпването остава в правомощията на КЕВР, която според закона може да променя цените веднъж на три месеца.