В драматична операция гръцката полиция, в сътрудничество с неправителствените организации OUR RESCUE и A21, разби голяма мрежа за сексуален трафик, за която се твърди, че е ръководена от 73-годишна жена, известна само като „Марина“, която е била затворена в затвора Коридалос заради предишното си участие в организираната престъпност. Шокиращо, възрастната жена и дъщеря й, която също е замесена, успяха да продължат незаконното си начинание зад решетките, пише кипърският KNEWS.
Според властите двете жени са заемали висши позиции в престъпна мрежа, която експлоатирала уязвими жени чрез редица от публични домове, разпръснати из Атина. Операцията доведе до ареста на 26 души и повдигането на обвинения на други шестима.
Това, което прави този случай особено смразяващ, е начинът, по който Марина и дъщеря й са допуснали да бъдат разкрити. Докато Марина остава зад решетките, дъщеря й поема юздите на операцията, действайки според заповедите на майка си. Двойката управлява публичните домове с помощта на „сламени мъже“ – чужденци, предимно български граждани, които или не са били в Гърция, или вече са починали към момента на отдаването на имотите. Тази хитра тактика прави почти невъзможно за органите на реда да проследят публичните домове до истинските им оператори.
Трафикът се управлявал с военна прецизност. Български и колумбийски агенти се занимавали с транспортирането и експлоатацията на жени, много от Латинска Америка, вкарвайки ги в операцията с фалшиви обещания за работа и подслон. Веднъж в Атина, жените били държани в плен, принуждавани да извършват сексуални действия и заплашвани с насилие.
Особено смущаващ инцидент се случи през декември, когато българин използвал сила, за да отвлече колумбийка, като я държал в апартамент в Атина шест дни. По време на пленничеството си тя е била дрогирана и принуждавана да проституира.
Други членове на мрежата, включително две българки, са отговаряли за набирането на още жертви и управлението на ежедневните операции на публичните домове.
В опит да увеличи допълнително своите незаконни печалби, един от членовете на групата също подправял електромерите в публичните домове, гарантирайки, че записват по-ниско потребление, за да минимизират разходите.
Финансовите операции на мрежата също се управлявали от счетоводител от Илион, който използвал професионалния си опит, за да улесни отдаването под наем на имоти, пренаемането и фалшифицирането на документи, които криеха престъпната дейност.
Като част от репресиите, полицията извърши обиски на няколко публични домове, резиденции и счетоводна кантора между 14 и 15 февруари. Операцията даде значителни доказателства, включително две коли, множество цифрови устройства като мобилни телефони и компютри, документи, свързани с наеми на имоти и 21 762 евро в брой.
Най-важното е, че властите успяха да спасят 24 жени, 20 от които се смята, че са били жертви на трафик. Четири са официално идентифицирани като жертви на трафик. Сега тези жени получават подкрепа и защита от неправителствените организации, участващи в операцията.
Това хвърля светлина върху обезпокоителната реалност за това как трафикът на хора може да работи под очите на всички, дори в рамките на семейно управлявана операция, и подчертава важността на непрекъснатата бдителност и сътрудничество между правоприлагащите органи и организациите, борещи се с трафика на хора.