Първото в света ЕКГ с изкуствен интелект заработи в пловдивската МБАЛ “Св. Мина”. Безценната кардио апаратура е дарение от фирма BTL Industries – един от лидерите в разработването, производството, търговията и сервиза на електронна медицинска апаратура в глобален мащаб.
Дарителската кампания се организира от Гражданско движение „Будител“ по инициатива на Община Пловдив в лицето на кмета Костадин Димитров. На събитието присъстваха директорът на болницата д-р Калин Калинов, Веселин Каравасилев, изпълнителен директор на BTL Industries България, Георги Петков, основател на ГД „Будител“, шефката на дирекция “Здравеопазване” в Общината Лилия Недева.
“Радваме се, че ние, от Гражданско движение “Будител”, съвместно с Общината и фирма BTL Industries, успяхме да доставим на общинската болница това така необходимо оборудване. BTL беше първата фирма, която откликна на тази нужда. За щастие тя произвежда два от апаратите именно в Пловдив”, заяви Георги Петков, основател на Гражданско движение “Будител”. Той благодари на екипа на кмета Костадин Димитров, който реагирал бързо в стремежа си да развива здравеопазването в Пловдив.
Това за нас е изключително важно, защото работим за града, а здравеопазването е неотменна част от неговото развитие
посочи Петков.
Кметът от своя страна припомни, че това не е първата важна за Пловдив инициатива, осъществена от организацията.
Преди месец екипът на Гражданско движение “Будител” дари на пожарната дрон, за бъдат по-добре обгрижвани зоните, в които се предизвикат пожари
каза Димитров. Той подчерта значението на общинското здравеопазване в контекста на факта, че Пловдив е университетски град и се слави със своя университет по медицина, както и с големите си болници. “Точната диагностика е в основата на по-доброто лечение, което целим да осигуряваме в МБАЛ “Св. Мина””, заяви кметът.
Веселин Каравасилев, изпълнителен директор на BTL Industries България, изрази удовлетвореност, че компанията му има възможност да дари ценната техника и благодари на Община Пловдив за подкрепата ѝ в хуманната мисия.
Това са първите стъпки, но в никакъв случай единствени, с които можем да помагаме на здравеопазването. Надявам се занапред да имаме шансове за още такива дарения
отбеляза Каравасилев.
Директорът на МБАЛ “Св. Мина” д-р Калин Калинов благодари на Община Пловдив и компанията-дарител BTL. “Познавам тази фирма от първите ѝ стъпки в България. Това е една от водещите световни компании в производството на медицинска техника и апаратура, така че дарението не е случайно. Радвам се, че то е тук, в отделението по кардиология, което е едно от водещите в МБАЛ “Св. Мина”.
Надявам се в бъдеще подобни жестове да бъдат по-чести и смятам, че заедно с Община Пловдив болницата да тръгне в посока нагоре, тъй като възможностите ѝ са сериозни
Ние изпълняваме важни социални функции, имаме немалко специализанти, за които тази апаратура също е от голяма полза. Едно голямо благодаря и нека се виждаме отново и отново”, пожела си д-р Калинов.
Тихомир Маринов от BTL Industries обясни, че устройството позволява всяко изследване да бъде качено в облачна система и кардиолозите в отделението да имат достъп до него. “ЕКГ холтерът е устройство, което се поставя на пациента и проследява показателите му в продължение на 24 или 48 часа. Правим непрекъснат запис на ритъма на сърцето с цел да хванем в точния момент евентуалните отклонения в сърдечната дейност”, обясни експертът.
BTL Industries е сред лидерите в разработването, производството, търговията и сервиза на електронна медицинска апаратура в глобален мащаб. Компанията се развива успешно 25 години на българския пазар. BTL произвежда високотехнологична медицинска апаратура в 3 основни направления – физиотерапия, кардиология и естетична медицина. Апаратите, произведени от BTL Industries, са отличени с редица награди за иновативност, дизайн и принос в развитието на медицината в световен мащаб. Пловдивският производител на медицинска апаратура инвестира над 80 млн. лв. за изграждането на собствен завод в рамките на града и планира сериозен ръст на производствения капацитет и екипа си.