САЩ и Русия ще назначат екипи за преговори за прекратяване на войната в Украйна, обяви Държавният департамент на САЩ след среща в Саудитска Арабия, предаде Би Би Си.
Разговорите ще включват дискусии за териториални въпроси и гаранции за сигурност, като приоритетът ще бъде постигането на „постоянен край на войната“.
Американската страна отказа да коментира какво би означавало това за Крим и други окупирани територии.
САЩ настояват, че ще включат Украйна и Европейския съюз в процеса в някаква роля, но не гарантират, че ще им дадат място на масата за преговори.
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че „всички, участващи в този конфликт, трябва да приемат решението, то трябва да е приемливо за тях“, като подчерта, че всяка следвоенна мирна гаранция трябва да бъде „водена от Европа“.
Американските представители отново призоваха европейските съюзници да увеличат разходите си за отбрана, като похвалиха Обединеното кралство и Франция за „по-големия принос към сигурността на Украйна“.
Русия категорично отхвърли възможността за разполагане на европейски мироопазващи сили на украинска територия, а руският външен министър Сергей Лавров заяви, че това би било „напълно неприемливо“. Той определи разширяването на НАТО на изток като „директна заплаха за Руската федерация“.
В по-дългосрочен план и двете страни изразиха желание да проучат възможности за геополитическо и икономическо сътрудничество, като Рубио подчерта, че това може да се случи само след постигане на мирно споразумение за Украйна.
„Русия е готова за сериозни преговори за мир“, каза държавният секретар на САЩ след четиричасовите разговори с руския си колега Сергей Лавров.
Това е първата официална среща на високо ниво между Вашингтон и Москва от началото на войната преди три години.
Руската страна определи разговорите като успешни, като подчерта, че за разлика от предишната американска администрация сега е имало изслушване на руската позиция.
Остава неясно кога може да се състои среща между Доналд Тръмп и Владимир Путин, като двете делегации не дадоха конкретен отговор.
Фактът, че на срещата не бяха поканени представители на Украйна и Европейския съюз, предизвика остра реакция.
„За да бъде мирът справедлив и устойчив, трябва да има активно участие на Украйна като нападната страна, както и на Европейския съюз, който е директно заплашен“, заяви испанският премиер Педро Санчес.
От своя страна, руският посланик в ООН Василий Небензя заяви, че:
„страните от Европейския съюз и Великобритания са неспособни на договореност и не могат да бъдат страна по бъдещо споразумение за урегулиране на украинската криза“.