Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков, популярни актьори и изпълнители обявиха днес символичния старт на новата кампания на Министерството на образованието и науката (МОН) – “Просто кажи “Не”, насочена срещу употребата на наркотици.
Инициатори са образователното министерство, артисти и творци, сред които са Весела Бабинова, Захари Бахаров, Луиза Григорова, Михаела Филева, Свилен Ноев, Владимир Ампов – Графа, Виктория Терзийска, Тодор Димитров – Торино, Владимир Зомбори, Нина Николина.
Събитието беше открито от Грета Ганчева – директор на дирекцията “Приобщаващо образование” в МОН.
Тя отбеляза, че образованието е много повече от усвояване на знания, то е преди всичко изграждане на умения за цялостно поведение и личностна реализация – емоционална интелигентност, здравно и психично благополучие на всички деца и ученици.
В този смисъл е и нашата кампания, която е насочена към превенция на наркотиците в училище и към благополучието и психическото здраве на нашите деца и ученици в образователната ни система, каза Ганчева.
В рамките на кампанията са изработени три филма по разкази на единадесетокласници, пресъздадени от любими български актьори.
Историите са изключително вдъхновяващи, защото показват трудностите и тежките събития, които могат да тласнат младежите по пътя към зависимостите, но и победата – пълното излекуване, желанието да се върнат при близките си, да се реализират и просто да бъдат щастливи.
Това е една различна кампания, която е насочена към това да въздейства по различен начин на нашите деца и да ги накара да се замислят какви последици може да има от използването на наркотични вещества, каза министър Галин Цоков.
“Това са истории, които са написани от единадесетокласници – 55 ученици, взеха участие в написването на тези истории, три от тях са филмирани.
Това е нашата цел – да покажем истината, да покажем пагубното въздействие на наркотиците и това да отиде до сърцата на учениците, на техните родители и да видят, че последствията са сериозни и понякога са за цял живот, и трябва много усилия, сила и подкрепа, за да се преодолеят и децата отново да се върнат в живота”, отбеляза образователният министър.
Предназначението на тези клипове, на тези филмирани истории, е да бъдат разпространени във всички училища и учениците от гимназиален етап да ги обсъдят – или в часа на класния ръководител, или в извънкласни дейности с участието на психолози, педагогически съветници, на класни ръководители, учители и на родители, обясни министър Галин Цоков.