Пловдив ще увеличи бюджета на Общинския фонд за подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми. „От следващата година фондът ще надхвърли 300 000 лева, което е важна стъпка за осигуряване на повече възможности за семействата, които се нуждаят от подкрепа“, заяви на Втората национална конференция за донорството на генетичен материал общинският съветник и председател на комисията за финансово подпомагане на лица с репродуктивни проблеми д-р Веселка Христамян. Фокусът на конференцията беше насочен към студентите по акушерство от Медицински университет Пловдив, които ще бъдат бъдещите професионалисти, най-близо до жените, потенциални донори на яйцеклетки. Участниците обсъдиха ключовата роля на акушерките в изграждането на доверие, предоставянето на информация и насърчаването на жените да обмислят донорството като акт на солидарност и подкрепа.
На срещата стана ясно, че статистиката за донорството в България продължава да буди тревога. През 2023 г. броят на българските донорки на яйцеклетки спадна до 252, в сравнение с 317 през 2021 г. В същото време донорките от чуждестранни тъканни банки са се увеличили повече от два пъти – от 193 през 2021 г. до 482 през 2023 г. Донорството на сперматозоиди също е в критично състояние – едва 76 български мъже са дарили сперматозоиди през 2023 г., докато внесените проби от чуждестранни банки достигат 246. Въпреки ръста на процедурите с донорски генетичен материал – от 1255 през 2020 г. до 1787 през 2023 г. – броят на родените бебета е спаднал с над 60%, от 355 през 2021 г. до едва 138 през 2023 година.
Според специалистите намаляването на успеваемостта при инвитро процедурите с донорски яйцеклетки се дължи на зачестилата покачваща възраст на донорките и съответно на по-лошото качество на яйцеклетките. Председателят на Фондация „Искам бебе“ адв. Мария Янева изрази необходимостта донорските процедури да бъдат финансирани от държавния фонд за асистирана репродукция. Тя отбеляза, че фондацията дълги години се бори в тази насока и полага огромни усилия, за да осигури подкрепа за семействата, нуждаещи се от донорски генетичен материал.
Организаторите на конференцията изразиха решимостта си да намерят дългосрочни решения за справяне с кризата в донорството на генетичен материал. Те акцентираха върху необходимостта от координирани усилия между държавата, медицинските специалисти и обществото, за да се изгради стабилна и устойчива система за асистирана репродукция. Донорството е не само медицинска необходимост, но и акт на солидарност, който може да даде шанс за нов живот на хиляди семейства. „Наша обща мисия е да създадем система, която осигурява равен достъп до родителството за всички семейства“ подчертаха участниците. От изключителна важност е да се намерят решения, които да отговорят на нуждите на семействата, като същевременно насърчават местното донорство и повишават ефективността на процедурите.