Чудесна новина съобщиха днес от Регионалния природонаучен музей в Пловдив. През изминалия уикенд в зала „Тропик“ са се излюпили не една, а две от най-големите пеперуди в света – Атлас (Attacus atlas). Тази забележителна пеперуда е известна от дълбока древност и винаги е събуждала любопитството на хората със своята красива окраска и внушителни размери. В естествените си местообитания Атлас се среща в азиатските тропични и субтропични гори, като размахът на крилата ѝ може да достигне впечатляващите 25-30 сантиметра!
Специфичната форма и ярките цветове на крилата наподобяват змийска глава, което тя използва като умела техника за защита от хищниците. Конкретното име се свързва с името на гръцкия митологичен герой титанът Атлас. Необичайна характеристика на пеперудата Атлас е не само нейният внушителен размер, но и напълно атрофиралата му уста. През целия си кратък живот, пеперудата Атлас не яде нищо, а живее изключително от запасите от мазнини, натрупани на етапа на гъсеница. Целият живот на тези невероятни пеперуди е посветен на размножаването.
Заповядайте в нашата тропическа обстановка, където може да наблюдавате тези красиви създания – едни от най-ценните опрашители в природата и най-обичаните насекоми! Побързайте да видите голямото разнообразие от видове и да се запознаете с техните уникални характеристики!
канят от екипа на музея.
Припомняме, че в зала „Тропик“ има разнообразни видове живи тропически пеперуди, които летят свободно из джунгла с истински растения от южните страни. Посетителите имат възможност да се разходят из залата, да усетят специфичния тропически климат и дори върху тях да кацне пеперуда.
„Информация за разнообразните растителни и животински видове ще получите от уредник, който ще изнесе лекция, докато ви развежда из залата. След това ще имате възможност да се разходите и да поснимате. Качването на снимки в социалните мрежи е задължително“, добавят от екипа.
От 20 до 24 ноември пък в музея ще се проведат образователни и творчески инициативи за деца, посветени на динозаврите. Поводът е обновяването на видео стената в зала „Динозаври“.
Интерактивната дигитална картина, която „съживява“ експозицията с аниматроник динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна Креда, е допълнена с птеродактил и е надградена с още по-динамична визия. През „Седмицата на динозаврите“, в рамките на 5 дни, малките и големи посетители на музея ще имат възможност да подреждат тематични пъзели, да рисуват, оцветяват, играят, както и да попълват работни листове със забавни задачки, свързани с експонатите, които са видели. Допълнителните занимания ще се провеждат в Изложбената зала и в зала „Динозаври“, те ще бъдат безплатни за всички, закупили билети за експозицията.