Здравните власти на много държави предупреждават за възможен епидемичен риск от морбили. Случаите на зараза в Европа рязко се увеличиха през 2024 г., достигайки най-високото си ниво от 1997 г. насам.
Според данни на Световната здравна организация (СЗО), регистрираните инфекции в региона са 127 350, което е двойно повече в сравнение с предходната година.
Основната причина за този ръст е намаленото ваксинационно покритие, което бе засегнато по време на пандемията от COVID-19. Липсата на имунизации създава предпоставки за бързо разпространение на вируса, който е една от най-заразните болести в света.
Около 40% от всички засегнати са деца под 5-годишна възраст, а над половината от заболелите са били хоспитализирани поради усложнения.
Най-засегнатите страни са Румъния с 30 692 случая и Казахстан с 28 147 случая, но сериозен ръст на инфекциите е регистриран и в други части на региона.
Според СЗО най-критична е ситуацията в държави, където нивото на ваксинация е спаднало под 95% – границата, необходима за постигане на колективен имунитет.
Регионалният директор на СЗО за Европа Ханс Хенри Клуге определи ситуацията като “сигнал за събуждане” и подчерта, че без високи нива на ваксинация здравната сигурност е застрашена.
Той призова страните да засилят кампаниите за имунизация и да предприемат спешни мерки за ограничаване на разпространението на болестта.
Здравните експерти предупреждават, че ако тенденцията не бъде овладяна, Европа може да се изправи пред мащабна епидемия, тъй като морбилите са силно заразни и могат да доведат до тежки усложнения, включително пневмония, енцефалит и дори смърт.