Клубовете под тепетата застават твърдо зад проекта за създаването на Общинско предприятие “Пловдивспорт”, което да обедини под една шапка стопанисването на зали, стадиони и игрища и управлението на дейностите в спортната столица на България. Идеята зрее от години. Проектът предвижда съществуващото ОП “Многофункционална спортна зала”, което сега стопанисва само Колодрума, да бъде разширено и преименувано, а новият ръководен екип да отговаря за всички спортни бази в Пловдив.
В момента те са под шапката на 3 различни звена – въпросното ОП “Многофункционална спортна зала” с 13 служители, ОП “Младежки център”, което отговаря за игрищата до Гребния канал и новата зала “Дунав”, и “Жилфонд”, към който е останалата база. За затревените игрища пък се грижи ОП “Паркове и градини”.
Абсурдната ситуация води до много неразбории, спорове между клубовете, неефективно управление и лоша поддръжка на базите. За решаването на елементарни проблеми с базите от отдел “Спорт” пишат на ресорния зам.-кмет Николай Бухалов, той препраща на колегата си Тошо Пашов, който пък информира директора на “Жилфонд” Александър Държиков. Той, от своя страна, отпраща проблема към заместника си, който отговаря за спортните бази и т.н.
Всичко ще става много по-бързо и лесно, ако има специализирано предприятие, отговорно за спортните имоти
Така проблемите ще се решават много по-бързо и лесно”, коментира Иван Запрянов, ръководител на Отдел “Спорт и младежки дейности” към Община Пловдив. Според него, ако се създаде “Пловдивспорт”, много по-ефективно и справедливо ще се разпределят и средствата, с които Община Пловдив подпомага спортните клубове в града. А те никак не са малко – над 2,2 млн. лева годишно.
Иван Запрянов организира дискусия с представителите на спортните клубове, на която почти всички подкрепиха идеята. Според Запрянов обаче някой се опитва да сложи прът в колелата на проекта. Заподозреният е общинският съветник Георги Титюков, който години наред ръководеше спорта в Пловдив като ресорен зам.-кмет. Срещу идеята имаше и залп от медийни публикации с внушението, че с новото предприятие Община Пловдив ще опита да сложи ръка на стадионите на Ботев и Локомотив. По принцип стадионите са общински, а в ремонтът им са инвестирани милиони от данъкоплатците в Пловдив и България.
Никой не смята да гони футболните клубове от Колежа и Лаута
но след завършването на двете бази клубовете трябва да ги получат при ясни условия и отговорности, каза Иван Запрянов на срещата със спортисти, треньори и ръководители.
След медийните залпове и отпора от няколко души обаче проектът за структурата и правният анализ за ОП “Пловдивспорт” бяха свалени от сайта на Общината. Предложението за създаването на мега предприятието трябваше да влезе в дневния ред на сесията на Общинския съвет на 19 декември, но е оттеглено от кмета на Пловдив Костадин Димитров.
От клубовете, които подкрепят идеята, са готови да инициират подписка за създаването на ОП “Пловдиспорт” и са готови да участват в обществено обсъждане и анкета за проекта.
Иван Тотев ликвидира “Пловдивспорт”, за да отстрани Бенкса
ОП “Пловдивспорт” се грижеше за Гребния канал, залите и игрищата в Пловдив и съществуваше до 2012 година. Предприятието бе ликвидирано още в първата година от мандата на новоизбрания тогава кмет Иван Тотев.
Според запознати Тотев е разформировал предприятието, за да се разправи с покойния вече Георги Славков-Бенкса. Легендата на Ботев се грижеше за предприятието като за свой дом, но Тотев му вдигнал мерника заради пристрастията на Бенкса към ВМРО и близките му взаимоотношения с предишния кмет Славчо Атанасов. И тъй като се страхувал да смени ползващия се с огромна обществена подкрепа носител на “Златната обувка”, Тотев решил да ликвидира предприятието.