Позовавайки се на доклад на Европейската комисия и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), Euronews пише, че най-засегната от замърсяването на въздуха е Северна Македония, следвана от Сърбия.
Посочва се, че страната е с най-висока смъртност в резултат на замърсяването на въздуха.
Албания, България и Черна гора също са посочени като страни с високи нива на замърсяване.
През 2021 г. Световната здравна организация (СЗО) актуализира своите насоки за качеството на въздуха, като намали препоръчителния праг за годишните концентрации на азотен диоксид и малки частици (PM2.5), като прах, дим и сажди от отработените газове.
През декември миналата година Европейският съюз прие по-строги правила за качеството на въздуха, като се стреми да доближи стандартите си до препоръките на СЗО до 2030 г.
Тези правила задължават държавите-членки редовно да наблюдават прахови частици, въглерод и амоняк, изпускани във въздуха.
Както се посочва в текста на Euronews, през този период всички страни членки на ЕС отчитат по-високи нива на азотен диоксид от препоръчваните от Световната здравна организация.
Според доклади на Европейската агенция за околна среда излагането на частици PM2,5 е причинило около 239 000 преждевременни смъртни случая в Европа през 2021 г., докато други 48 000 души са починали в резултат на излагане на азотен диоксид.