Близо половината от парите от престъпна дейност в Европа се изпират чрез недвижими имоти. Това показва доклад на Европол за организираната престъпност на Стария континент. 41% от мръсните милиарди се инвестират в луксозни имоти или в жилища в първо развиващите се пазари.
Именно такъв е и българският имотен пазар. Според данни на Евростат имотите у нас са поскъпнали с над 10% на годишна база. По този показател сме втори в Европа след Полша, където ръстът е 13%.
В какво друго перат парите си бандитите?
Освен в имоти организираната престъпност влага спечеленото в луксозните артикули, бизнесите с големи парични средства като хотелиерството и в криптовалутите.
Докладът на Европол идентифицира 821 организирани престъпни групи, които наброяват над 25 000 души. Бандите не са ограничени от националните граници и обикновено имат клонове в няколко държави.
От Европол посочват и най-доходните престъпни бизнеси през последните години. Това са трафикът на наркотици /над половината от ОПГ-тата се занимават с това/, финансови измами и такива с публични средства, престъпления срещу собствеността, трафик на мигранти и трафик на хора.
Българските бандити в първите редици
Българи, румънци, сърби и украинци са основните участници в най-опасните престъпни мрежи за трафик на хора в ЕС с цел трудова и сексуална експлоатация, сочат данните в доклада на Европол.
По отношение на най-доходоносния престъпен бизнес – трафика на наркотици в България няма големи босове. Повечето български трафиканти и дилъри по скоро са на служба към големи престъпни организации, контролирани от бандити в Албания и другите страни от Западните Балкани, Турция и Мароко.
Пазарът на наркотици е един от основните източници на насилие в ЕС и на приходи за организираната престъпност. Прането на пари и корупцията са заплаха за върховенството на закона и основните свободи на Стария континент, твърди еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс. Престъпните групи отдавна са разработили механизъм за сплашване и подкупване на съдии, министри, служители на прокуратурата и политици.
Директорът на Европол Катрин де Бол пък посочи, че 86 на сто престъпните организации имат и законен бизнес. Не малка част от него е на Балканите, включително в България.