Двама души, заразени със западнонилска треска, са починали у нас, съобщиха от Министерството на здравеопазването.
Това са мъже на 73 и 74 години, които са имали и придружаващи заболявания.
Засега има информация за още един българин, който е носител на болестта. Тя се предава след ухапване от заразен комар. Тепърва се очакват още случаи, тъй като пикът на заболяването е именно през август и септември, коментира директорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова.
Тя препоръча хората, които имат грипоподобни симптоми през този период, да се изследват за западнонилска треска.
“Болеста отдавна е в България. Тя всъщност тръгна от западния бряг на река Нил и от 90-те години на миналия век вече е в Европа с няколко по-големи епидемични взривове. За нея се знае, че 80 на всеки 100 души я прекарват безсимптомно“, обясни Христова.
Заради установените случаи Столичната комисия за борба със зооантропонозите ще заседава извънредно днес по заповед на директора на Регионалната здравна инспекция.
Експертите трябва да вземат решение за извънредна обработка срещу комари. Последната планова е направена преди два дни – 27 август.
Как да разпознаем симптомите
При около 20% от заболелите се развива западнонилска треска, характеризираща се с главоболие, неразположение, треска, болки в мускулите, повръщане, обрив, умора, болка в очите, увеличени лимфни възли. При по-малко от един процент от заразените инфекцията може да протече като заболяване, засягащо нервната система, като рискови фактори са напреднала възраст, високо кръвно налягане, диабет, бъбречни заболявания, алкохолизъм и др. Инкубационният период е от три дни до две седмици. Няма специфично лечение на заболяването, а антибиотиците не лекуват вируса. На пациента се прилага поддържаща терапия. Няма разработена ваксина за борба с вируса при хората.
Хората, заразени със западнонилска треска, развиват доживотен имунитет срещу повторно заболяване. При пацианти с нарушена имунна система или с подлежащи заболявания имунната защита може да отслабне във времето. Вирусът може да се предаде от човек на човек единствено при кръвопреливане или трансплантация на органи. Хората, които наскоро са били диагностицирани с инфекция с вируса „Западен Нил“, не трябва да даряват кръв или костен мозък в продължение на 120 дни след заразяването.