Сдружението “Бизнесът за Пловдив” задава публично няколко неудобни въпроса към кмета Костадин Димитров, повечето по публикации на “Пловдив Дейли”.
В публикувано открито писмо собствениците на знакови компании в града питат кога градоначалникът ще обяви конкурс за главен архитект, както бе обещал. От Сдружението настояват да разберат колко пъти от началото на мандата на г-н Димитров е заседавал Експертният съвет за устройство на територията /ЕСУТ/.
Припомняме, че ЕСУТ се ръководи от главния архитект, одобрява промени в Подробни устройствени планове и следи дали инвестиционните намерения, свързани със строителство, отговарят на Общия устройствен план на Пловдив, параметрите за отделните зони и Наредба към ЗУТ.
Точно ЕСУТ е органът, който може да сложи ред в хаотичното презастрояване на града, коментират експертите. “Пловдив Дейли” няколко пъти алармира, че ЕСУТ работи на тъмно.
По-лесно да намериш дипломата за висше образование на Иван Тотев отколкото информация за решенията на ЕСУТ, хода на дебатите и кой как е гласувал.
Според СНЦ “Бизнесът за Пловдив” в първите 10 месеца от управлението на Костадин Димитров заседава много по-рядко в сравнение с последните 10 от мандата на Здравко Димитров.
От Сдружението настояват па информация какви проекти ще предложи за финансиране Пловдив по Плана за възстановяване и устойчивост и новия програмен период на европейските фондове, по които общината има възможност да усвои над 160 млн. лева.
Четвъртият въпрос е свързан днешната публикация на “Пловдив Дейли” за “Колежа”.
Кое налага поредното препроектиране на Стадион “Христо Ботев” и неразумно харчене на общински ресурс в размер на 500 000 лв.
При положение, че договора за проектиране беше актуализиран през 2022 г. и са платени средства точно за същата дейност стадион “Христо Ботев” да отговаря на категория 4 на УЕФА? Кога ще бъде обявена Обществена Поръчка за довършването на обекта и има ли риск Пловдив да изгуби средствата осигурени от Републиканския Бюджет в размер на 33 млн. лв. предвид нестабилната политическа ситуация и обявеният дефицит в Държавния бюджет точно по тази програма за финансиранена общински проекти”, питат от Сдружението.
Уважаеми г-н Димитров, най-добронамерено и конструктивно се обръщаме към Вас да ускорите всички тези важни за гради ни процедури,
които са жизненоважни за икономическото развитие на град Пловдив и да оправдаете доверието на всеки Пловдивчанин, обръщат се към кмета от “Бизнесът за Пловдив”.
Откритото писмо е подписано от собственика на “Макском” Максим Митков. Тази година той председателства Управителния съвет на СНЦ “Бизнесът за Пловдив”. 11-те членове на УС се сменят на ротационен принцип на председателския пост, като тази година Максим Митков смени Атанас Рогачев.