На 6 януари пред паметника на Христо Ботев в Цар Симеоновата градина в Пловдив, пловдивчани честваха 177-та годишнина от рождението на поета-революционер.
Ритуалът, включващ военна церемония, официално слово и полагане на венци и цветя, се организира традиционно от Община Пловдив като част от Културния календар на града, с участието на почетни формирования от Пловдивския гарнизон – Военен духов оркестър, представителен взвод и венценосци, комитет „Родолюбие“, Общински комитет „Васил Левски“ и членове на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
Строят прие подполковник Даниел Маринов, командир на 91-ви инженерен батальон. Слово за делото и живота на великия българин произнесе д-р Стефан Шивачев – историк, автор на публикации за историята на Пловдивския край, ръководител на международни и национални проекти, дългогодишен директор на Регионалния исторически музей в Пловдив.
Водеща бе актрисата от Драматичен театър Пловдив Мария Генчева, която даде началото на честването с рецитация на стихотворението „Борба“ от Христо Ботев, публикувано за пръв път във в. „Дума на българските емигранти“ през 1871 г.
На церемонията присъстваха Кметът на Община Пловдив Костадин Димитров, Областният управител на област Пловдив – проф.д-р Христина Янчева, народният представител Иван Петков, подполковник Даниел Маринов командир на 91-ви инженерен батальон, Председателят на ОбС- Пловдив Атанас Узунов, заместник-областният управител инж. Атанас Ташков, заместник-кметовете Пламен Панов, Женя Петкова, Ангел Славов, инж. Тошо Пашов, Николай Бухалов, Ерол Садъков, кметовете на шестте района на Пловдив, общински съветници, директори на общински предприятия, представители на ПФК “Ботев” Пловдив и фенклуба на отбора, представители на общинската и районните администрации, политически партии и обществени организации, медии и граждани. Церемонията завърши полагане на венци и цветя на паметника и изпълнение на Химна на Република България и “Ботев Марш”.
Всяка година на този ден ние се изправяме пред този паметник и се докосваме до делото на гениалния поет, публицист и революционер Христо Ботев.
Добре е да помним, че това е първият паметник в най-красивата ни градина, изработен от скулптора Васил Вичев по проект на Пловдивската община през 1933 г. и поставил началото на алеята на българските възрожденски герои. Преди две години копие на този бюст-паметник беше подарено от Пловдивската община на град Окаяма в далечна Япония и поставено на видно място в градската им градина като символ на нашия град и България.
Христо Ботев е роден на 6 януари 1848 година в Калофер, в полите на гордия Балкан, под планинския първенец, някогашния „Юмрук чал“, който днес носи неговото име. Малцина помнят, че по бащина линия той е наследник на един от най-значимите български възрожденски родове. Вуйчо на неговия баща Ботьо Петков е големия дарител на девическото образование отец Кирил Нектариев, негови братовчеди са Евлоги и Христо Георгиеви, Найден Геров, героят от Априлското въстание архимандрит Кирил Слепов. В този род кипят духът на просвещението, но и всеотдайната служба на Бога и Отечеството.
“Христо Ботев е еманация на нравственото величие на българското Възраждане. Точно в тази епоха народът ражда своите най-изявени личности и водачи. Всички те, които тогава изпъкват на преден план в революционната борба, в църковното движение и училищната дейност, не са избирани в тъмни стаички с цветни бюлетини, не влизат в явни или тайни списъци, не участват в някакви бордове, а сами, по силата на собствените си качества излизат начело. И вижте, как се развива българската история видяна през тези личности – Паисий, Софроний, Раковски, Каравелов, Левски, Бенковски, Ботев.
Неговият подвиг става продължение и същност на една велика поезия. Той извисява българската нация. Поколения се вричат с огромна любов в неговото име.
И днес пред този паметник с ръка на сърцето трябва простичко да кажем, благодарим ти поете, че създаде стихове, които извисиха българската поезия до световни висоти, благодарим ти войводо, че ни показа, как трябва да се живее, работи и мре за България. Вечна ти памет!”