България има за цел да изпълни всички изисквания на САЩ за присъединяване към програмата за безвизово пътуване още през 2026 г., съобщиха за Euractiv от българското външно министерство.
България вероятно ще остане единствената страна в ЕС, където гражданите се нуждаят от виза, за да пътуват до САЩ. Миналата седмица беше обявено, че визите ще бъдат премахнати за Румъния, докато режимът за Кипър се очаква да бъде либерализиран тази година.
Данни на Държавния департамент на САЩ от края на миналата година показват, че процентът на отказаните туристически визи на българи през 2024 г. е 6,02%, което е най-ниското ниво за последните 18 години. Близо два пъти по-висок е процентът на отказите за българите през 2023 г. – 11,61%.
Ако броят на отказаните визи падне под 3%, България ще изпълни всички изисквания, за да бъде включена в програмата за премахване на визите със САЩ.
Министерството каза пред Euractiv, че за да постигне тази цел, е стартирало информационна и обучителна кампания, за да изясни целия процес на кандидатстване за бизнес и туристическа виза за САЩ.
Те добавиха, че това ще гарантира, че целта ще бъде постигната до края на финансовата 2025 г. и че преговорите ще бъдат успешно приключени.
Откакто България се присъедини към ЕС, въпросът за безвизовия режим за САЩ е приоритет за българската дипломация.
Министерството стартира и информационна кампания с холивудската звезда от български произход Мария Бакалова под мотото „Не ти трябва Оскар, за да получиш виза за САЩ“.
Кампанията е с информационно-образователна насоченост, за да запознае българската общественост с различните видове визи за пътуване до САЩ, както и с изискванията и спецификите на процеса на кандидатстване.
Идеята е на кандидатите за виза да се дава предварителна информация дали има вероятност да им бъде отказана виза, като целта е броят на отказите да се намали до 3%.
Институциите на ЕС редовно призовават Съединените щати да премахнат изискването за визи за всички държави-членки на ЕС, тъй като гражданите на САЩ могат да пътуват без визи до всички 27 държави-членки.