Точещият се от десетина дни скандал с мозайките в Епископската базилика в Пловдив очевидно не е случаен, ще е дълъг. Днес директорът на местния археологически музей Костадин Кисьов сигнализира пред журналисти за тежки престъпления, сред които укриване на глава на богинята Тюхе от елинистичната епоха. Ценният артефакт бил намерен през април под мозайките и скрит там. Главата е извадена вчера. Обвинението за укриване бе към общинския институт “Старинен Пловдив”, стопанисващ базиликата и лично към шефа му Елена Кантарева. Тя обаче отвърна, че никой нищо не е укривал, за артефакта се знае от 9 години.
Накратко скандалът през отминалите 10 дни, тъй както дефилираше публично: общинската съветничката от ДБ Веселина Александрова видяла мозайките в базиликата замърсени; пусна снимки във “Фейсбук”, поиска да разбере защо не се поддържат; информира с изненада, че “Старинен Пловдив” нищо не можели да направят, защото кметът Костадин Димитров (ГЕРБ) забранил преди около 6 месеца дейности; градската управа отвърна, че забраната била заради регистрирано вредно въздействие върху мозайките – но почистване можело да се извърши след съгласуване с Археологическия музей – защо-как не е съгласувано и чистено, следва да отговарят Кантарева и “Старинен Пловдив”; фондация “Америка за България”, която финансира опазването на базиликата, излезе с позиция в защита на Кантарева и твърдение, че просто ѝ се пречи. На фона на всичко това публична реакция от Министерството на културата нямаше.
След което дойде днешната изява на директора на музея Кисьов.Той каза, че отдавна се знаело за находката, но решил да даде гласност едва сега, след защитата на ПП-ДБ и “Америка за България” на Кантарева.
Находката била незаконно изкопана през април от екипа на “Старинен Пловдив”. Тогава реставратор на института отстранил хоросановата подложка на мозайките, така открил главата, уточнява БНР. След което тя била зарита, закопана, а мястото – замаскирано с табела. Имало обаче снимки, а и бил подаден сигнал до съответните разследващи институции. Вчера, докато тече проверка от Инспектората на Министерството на културата във връзка с неподдържаните мозайки, в присъствието и на криминални полицаи, главата е изкопана.
Успоредно във времето директорът на музея получил сигнал, че на черния пазар се продават монети, открити в Епископската базилика, както и глава на статуя. Находката, тъй като е от висококачествен мрамор, с корона и т.н., на черно можело да струва 500 000 евро. Сам по себе си артефактът бил уникален, тъй като друг такъв у нас не не бил откриван. Намерен е под базиликата в непроучени останки от езически храм от 2-3 век от новата ера.
Кисьов атакува Кантарева и с обвинения, че не поддържа правилно мозайката, под нея се копаело незаконно. За да се извършват разкопки, следва да има проект и т.н.
Кантарева отвърна, че не нейният екип, а точно археолозите от музея вчера дошли с кирки и разкопали. Пред БНР тя изложи цялостна позиция: “Намерената антична глава на богиня не е разкривана, нито укривана от екипа на Епископската базилика. Наличието на мраморния артефакт е известно още от 2015 г.” Сигнал за нерегламентирани разкопки имало още 2021 г., когато такива не са правени, а просто са били отделени двата пласта мозайки в базиликата. “От тогава никакви действия не са предприемани”. По отношение на твърденията, че са откривани и препродавани на черния пазар монети, Кантарева добави, монети са откривани по време на цялото проучване и са надлежно описвани и предавани, пише “Сега”.
Независимо кой прав-крив, прави впечатление, че кметската забрана да се извършват дейности по обекта съвпада приблизително с април. Тоест, наистина, както твърдят и двете страни, поне от тогава нещата с главата са били ясни. А сега се изнасят публично. Не е ясно защо, след като за главата се знае не от днес (6 месеца или 9 години), не е била извадена.
БОГИНЯТА
Тюхе е древногръцка богиня на съдбата, щастието и благоденствието. Аналогът й в римската митология е Фортуна.
МОЗАЙКИТЕ
На фона на всичко е силно учудващо, а и вече не чак толкова интересно, че вчерашната проверка не констатирала увреждане на самите мозайки. Плесен имало единствено около фигурата на пауна.