Въвеждането на нов иновативен предмет по родолюбие обмислят от Министерството на образованието и науката (МОН).
Това съобщи просветният министър проф. Галин Цоков по време на мащабен форум, на който бяха представени резултатите от националната програма на МОН “Неразказаните истории на българите”. По нея се финансират български неделни училища в чужбина за проучвания на родови истории за значими личности и за приноса на достойни българи от миналото или съвремието. Тази година финансирането ѝ е 550 хил. лв.
“Обмисляме с времето програмата да прерасне и в създаването на иновативен предмет по родолюбие и изследване на родовата памет в иновативните училища”, коментира министърът. Идеята е първоначално новият предмет да се въведе като иновация, а след това евентуално да стане и учебен предмет във всички училища в страната. “Това трябва да е интегриран предмет между история, география, политически и социални науки, гражданско образование, чрез който не само да възпитаваме горди българи, а и да подготвяме младежите с повече компетентности”, обясни проф. Цоков.
По националната програма са изготвени общо над 40 изследвания на ученици от неделни училища и лектори от чуждестранни университети в 18 държави, които проучват родови истории за знакови личности или събития от миналото. Те са изключително разнородни – филми, книги, презентации, доклади. Това са незнайни истории за българи от Молдова, Сърбия, Румъния, Кипър, Турция, Гърция, Украйна, Бразилия, Франция, Испания, Хърватия, Австрия, Нидерландия и др.