Република Северна Македония скърби за жертвите от пожара в дискотеката в Кочани, отнел живота на най-малко 59 души – млади хора и деца, а в държавата е обявен 7-дневен траур. Първоначално посетителите в клуба помислили, че огънят е част от светлинното шоу. Сандра, Виктория и Ангела – 17-годишни момичета, тръгнали да гледат концерта на любимите си рапъри от ДНК, разказват за ужаса. Спасил ги е късметът, че са били до единствената врата в дискотеката, която служи и за вход, и за изход.
“Това е неописуемо! Пред нас се запали огънят”.
“Първо ни казаха: “Останете, ще го изгасим”. После казаха: “Бягайте!”
“Има само една врата и е много малка. Газиха се един върху друг”. Младежите едва днес са разбрали, че дискотеката няма редовен лиценз.
“Започнах да викам: “Излизайте”. А децата се смееха. Продължих да викам: “Излизайте, излизайте”.
Изведнъж стана много лошо.
Вече бях на двора и гледах да помогна на всеки с каквото мога”, разказва Андреа. “Пред болницата гледката беше ужасяваща, имаше много мъртви тела”.
“Аз, благодаря на Господ, успях да изляза бързо. Но жертвите са прекалено много, прекалено много са малките деца. Имаше деца, които не можаха да излязат”, разказва Андреа. Тя допълва, че линейките са дошли на място бързо.
“Колкото са жертвите, толкова са изгубени приятели“, заявява Андреа. “Никой да не преживява подобно нещо”, казва още тя.
“Кочани е малък град, всички сме свързани едни с други. Имам починали деца на мои колеги, приятели, роднини. Като майка съм радостна, че дъщеря ми е тук, но като жена, родител – не съм радостна. Никой да не преживява това, което преживяхме ние“, казва майката на Андреа.
Според разследването въпросният клуб е работел с 2 фалшиви лиценза. Освен това в злополучната нощ вътре е имало 500 души при продадени 250 билета. 15 души вече са арестувани. А късно снощи главният прокурор на РСМ даде брифинг пред медиите.
“Обектът не е разполагал с противопожарна система.
Не е имало достатъчно пожарогасители, чиято бройка трябва да отговаря на квадратурата на обекта. В действителност те са били само два. Липсвали са и две изходни врати за евакуация. Имало само една импровизирана метална врата в задната част на сградата, която била заключена с катинар и без дръжка отвътре. Тя е била облицована с гипсокартон и шумоизолация. Не е бил осигурен достъп за противопожарни автомобили от двете страни, каквито са противопожарните норми”, каза още Коцевски.
“Таванът също не е бил огнеупорен. Не е имало система за известяване на присъстващите при избухване на пожар. Освен това вътрешността е била неправилно покрита със звукоизолиращи материали, както и такива за визуални ефекти с лесно запалими материали. В обекта са използвани неправомерно пиротехнически материали на височина 3 метра без надлежно разрешение и без фирма, упълномощена да работи с тях”, подчерта Коцевски.
Директорът на “Пирогов” Валентин Димитров даде подробности за състоянието на пострадалите, приети в лечебното заведение след пожара в Кочани, Северна Македония. През нощта в болницата са постъпили 8 пациенти, от които три деца под 18 годишна възраст и 5 пациента – 4 мъже и една жена на възраст 22-25 години, обясни Димитров.
“Всички са в тежко общо състояние.
С изключение на едно дете, което се намира в детска реанимация, всички останали са в клиниките по изгаряния, съответно детското отделение и отделението за възрастни. В изключително тежко състояние са”, каза още директорът. Трима от тях са интубирани, а за останалите все още се прави оценка и в зависимост от състоянието ще се преценява какво да се прави, поясни той.
Пораженията са изгаряния по тялото – горни крайници и лица, всички са с инхалационни изгаряния на горни и долни дихателни пътища.
Той отговори и дали “Пирогов” има готовност да приеме още пациенти. “Ще поемем толкова, колкото е необходимо, стига да бъде полезно”, каза Димитров.
Директорът допълни, че други шестима от пострадалите са приети във Военноморската болница във Варна и в болница “Св. Георги” – Пловдив.
По думите му кръвните центрове в София, Пловдив и Стара Загора са откликнали и ще отговорят на това, което е необходимо, но кръводарители в държавата винаги са необходими, не само в този случай и не трябва да спира инициативата по кръводаряване.