Агресивната реклама в социалните мрежи наложи китайски производители за бърза и евтина мода и у нас.
Красиво, но разболяващо, се оказват спестените пари от качествено облекло.
Множество доклади показват, че много от дрехите от Китай съдържат вредни вещества като олово, формалдехид и фталати, които надхвърлят законовите граници.
Изследване на германското списание Ökotest разкри неотдавна наличието на високи концентрации на токсини, свързани с ракови заболявания и репродуктивни проблеми.
Според Световната здравна организация (СЗО) фталатите, използвани често като пластификатори в евтини продукти, могат да доведат до намаляване на броя на сперматозоидите и дори до безплодие.
Някои детски дрехи от китайския търговец за бърза мода Тemu са съдържали до 622 пъти над законовата граница за токсични вещества, предупредиха южнокорейските власти.
Правителството е тествало 26 броя зимни облекла за деца от Temu, Aliexpress и Shein и установява, че седем от тях съдържат токсични вещества като пластификатори на фталати, олово и кадмий.
Например детско яке е съдържало 622 пъти над законовата норма ппластификатори на фталати – химическо съединение, което прави пластмасите по-гъвкави. Същата дрешка е съдържала и олово с около 3,6 пъти над законовата граница и кадмий приблизително 3,4 пъти над лимита.
От Министерството на здравеопазването нямат възможност да контролират всички пратки, особено когато са въведени в общността в друга държава-членка на ЕС.
Преди време по време на дискусия Виктория Христова, главен експерт в дирекция „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациентите“, обясни, че
„МЗ осъзнава важността на проблема, но в действащото законодателство няма изискване граничните проверки за безопасност на стоки да са постоянни, респективно – органите на държавния здравен контрол нямат ресурс да осъществяват целогодишни проверки.
На този етап здравните власти обмислят като вариант да инициират по-чести проверки по границите, за да наблюдават вноса.
Китайските сайтове за онлайн пазаруване се възползват от необлагаемия с мито минимум от 150 евро за стоки от трети страни. Тези текстилни стоки обаче не минават санитарен контрол, което създава реални предпоставки за здравето.
Редица държави в ЕС и целия свят обмислят и вече прилагат мерки за ограничаване негативните въздействия от китайските платформи за онлайн търговия.
Франция одобри законопроект, налагащ санкции върху свръхбързи модни продукти, за да смекчи въздействието им върху околната среда.
В САЩ и ЕС платформите се възползват от освобождаване от данък върху вноса, което им позволява да подбиват местните конкуренти.
Германия настоява да се прекратят тези облекчения, за да се изравнят условията на пазара, информират от асоциацията.
Бързата мода е присъща за консуматорското ни общество, но влиянието й върху здравето и планета е застрашаващо.