Германия разработва приложение, което да помогне на хората да намерят най-близкия бункер в случай на нападение.
Швеция разпространява брошура от 32 страници, озаглавена “Ако дойде криза или война”.
Половин милион финландци вече са изтеглили ръководство за готовност при извънредни ситуации, пише “Гардиън”.
Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна драматично повиши напрежението в областта на сигурността в балтийския регион, което накара Финландия и Швеция да изоставят десетилетия необвързаност и да се присъединят към НАТО, предаде bTV.
Военният капацитет обаче не е всичко: гражданите също трябва да бъдат подготвени.
„Живеем в несигурни времена. В момента се водят въоръжени конфликти в нашия ъгъл на света. Тероризмът, кибератаките и кампаниите за дезинформация се използват, за да ни подкопаят и да ни повлияят“, се казва в пролога на шведския памфлет.
Достъпен и на английски език, той добавя, че колективната устойчивост е от съществено значение и ако Швеция бъде нападната, „всеки трябва да даде своята част, за да защити независимостта на Швеция – и нашата демокрация … вие сте част от цялостната готовност на Швеция за извънредни ситуации“.
Шведите отдавна са запознати с такива публични информационни брошури: първата е издадена през Втората световна война.
Последните съвети, наред с други теми, са за системи за предупреждение, укрития срещу въздушни нападения, цифрова сигурност и как да използвате тоалетната, ако няма вода.
Той също така препоръчва да поддържате достатъчно количество вода у дома; наличие на много одеяла, топли дрехи и алтернативно отопление; купуване на радио, захранвано от батерии; и съхраняване на много богата на енергия, бързо приготвяща се храна.
Дирекцията за гражданска защита на Норвегия, DSB, раздаде подобна брошура на 2,6 милиона домакинства в страната. „Живеем във все по-бурен свят“, се казва в нея, засегнат от изменението на климата, цифровите заплахи и „в най-лошия случай от военни действия“.
Норвежката интрукция е хората да държат поне една седмица трайни храни, включително „хрупкави хлебчета, консервирани варива и боб, консервирани сандвичи, енергийни блокчета, сушени плодове, шоколад, мед, бисквити и ядки“.
Норвегия също така съветва жителите да се запасят с основни лекарства – включително йодни таблетки, в случай на ядрен инцидент – и, подобно на Швеция, препоръчва на хората да имат няколко банкови карти и да държат готов запас от пари вкъщи.