Северна Корея е готова да изпрати до 100 000 войници, за да помогне на Русия във войната й срещу Украйна, според източници, запознати с оценките на някои държави от Групата на 20 (Г-20), съобщи Bloomberg.
Ако бъде потвърдено, разполагането ще отбележи значителна ескалация на военното сътрудничество между Пхенян и Москва. През октомври доклади предполагаха, че Северна Корея вече е изпратила 10 000 войници в руския район Курск, където се твърди, че участват в операции по украинската граница, помагайки на руските сили в опитите си да си върнат държаните от Украйна територии. Съобщава се, че тези разполагания са били придружени от милиони артилерийски изстрели и други оръжия, подкрепящи военните кампании на Русия. Увеличаването на тази цифра до 100 000 би осигурило значително облекчение на ограниченията в работната сила на Русия и би намалило необходимостта от принудителна мобилизация на нейните граждани.
Сделката предлага взаимни ползи: Русия печели жива сила и боеприпаси за своя продължителен конфликт, докато Северна Корея си осигурява финансова подкрепа и достъп до модерни военни технологии, като ракетни системи и разузнавателни спътници. Тези способности биха могли да ускорят разработването на междуконтинентални балистични ракети на Пхенян и да засилят ядреното му възпиране. Южнокорейските разузнавателни агенции съобщават, че на севернокорейските войници се плащат приблизително по 2000 долара – което се равнява на 83-годишна заплата за средния севернокорейски гражданин. Тези средства вероятно се насочват към военните и вътрешните програми на режима.
За Украйна и нейните съюзници задълбочаващите се връзки между Москва и Пхенян сигнализират за нарастващата глобализация на конфликта. Украински официални лица предупреждават, че ротационното присъствие на големи севернокорейски контингенти би позволило на Москва да продължи агресията си и да облекчи напрежението върху руската работна сила. На Запад осъждането на докладваното разполагане беше бързо. Съединените щати и техните съюзници в НАТО осъдиха предполагаемото разполагане на войски, докато лидерите на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) изразиха загриженост относно нарастващите рискове за сигурността в Индо-Тихоокеанския регион. Вашингтон подчерта потенциалните последици от разширената ос Русия-Северна Корея.
В телефонен разговор с руския президент Владимир Путин германският канцлер Олаф Шолц описа предполагаемото разполагане на севернокорейски войски като „сериозна ескалация“. Това беше първият пряк разговор между двамата лидери от декември 2022 г., по време на който Шолц призова за незабавно прекратяване на войната и призова за преговори за „честен и траен мир“. Кремъл характеризира размяната като “задълбочен и откровен обмен на мнения относно ситуацията в Украйна”. Шолц планира да повдигне въпроса за участието на севернокорейски войски пред китайския президент Си Дзинпин на срещата на върха на Г-20 в Бразилия, призовавайки Пекин да използва влиянието си, за да обезсърчи по-нататъшното сътрудничество.