Изследователски екип от Университета на Ватерлоо, Канада, постигна революционен пробив в офталмологията, създавайки контактни лещи, които могат да доставят лекарства директно в окото.
Иновативната разработка представлява специален силиконов хидрогел, който се отпечатва триизмерно върху контактната леща. Материалът притежава уникалното свойство да се втвърдява под въздействието на ултравиолетова светлина, като същевременно запазва своята гъвкавост и издръжливост, пише изданието “Приложни материали” на Американското дружество на химиците.
Професор Шърли Танг от Катедрата по химия в университета споделя: “След като потвърдихме здравината и гъвкавостта на хидрогела, тествахме способността му да задържа и освобождава лекарства, като получихме обещаващи резултати с амоксицилин”.
Новата технология значително подобрява ефективността на лечението в сравнение с традиционните капки за очи.
Лабораторните изследвания показват, че лекарството, капсулирано в хидрогела, запазва своята стабилност и ефективност дори след едномесечно съхранение.
Откривателите вече са подали заявка за патент на технологията и планират да разширят приложението ѝ за лечение на различни очни заболявания.