На 8 ноември Православната църква чества Архангеловден. На този ден се почита свети Архангел Михаил – небесният пълководец.
Църквата е определила този ден в чест на светите ангели и най-вече на св. Архангел Михаил, когото счита за вожд на небесните сили.
Според православната църква св. Михаил е един от седемте първенстващи ангели, стоящи винаги пред престола на Господ. Името на св. Архангел Михаил означава: “Кой е като Бога”.
Светецът символизира тържеството на доброто, светлината и справедливостта.
В църковната иконография е изобразен с копие в ръка, тъпчещ с краката си дявола. В българската народна традиция Архангеловден се свързва с почитта към мъртвите и душата на човека.
На Свети Архангел Михаил се е паднала задачата да отделя душата на човека от тялото, затова в съботата преди празника се прави Архангелова задушница, една от трите големи задушници през годината.
Молитвите, които отправяме на този ден, са свързани с прошение за избавление на душите, мир, спасение от скърби и всякакви напасти.
На този ден се прави обредна питка или рангелов хляб в чест на светеца. Този хляб или питка се разчупва над главата на най-възрастния мъж в къщата. След това мъжът полива хляба с вино и отправя молитва към светците за благословия. Според някои обичаи молитвата била следната: “Свети Архангеле, свето Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме Ви и сечем колач, да се роди ръж до тавана!”.
Приготвят се празнични ястия като гювеч с месо, питка, жито, боб, пастърма и се слагат на масата сезонни плодове.