Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният президент на Съединените щати даде най-ясния до момента знак как възнамерява да изпълни едно от ключовите си предизборни обещания и да сложи по-скорошен край на войната в Европа.
Оформянето на бъдещата архитектура на сигурността на Стария континент попада в ръцете на ветеран от войните във Виетнам и Персийския залив, който последователно защитава тезата, че Украйна трябва да бъде въоръжавана, за да възпира имперските амбиции на Москва. Поне от година Келог критикува последователно и, на моменти, яростно администрацията на Джо Байдън за това, че не оказва достатъчно подкрепа на Киев. Миналата седмица (броени дни преди да бъде огласено назначението му) генералът коментира по “Фокс Нюз” решението на Байдън да разреши удари с американски ракети ATACMS по военни обекти на руска територия:
“Трябваше да направят това още преди година. Война не се води, като оставяш убежища на противника. Щом се налага да воюваш, воювай! А ние в действителност не позволихме на Зеленски да се бие така, както трябваше да се бие много отдавна. И жертвите са ужасяващи. Предимствата, които Зеленски имаше миналото лято, вече ги няма.”
Дали в Киев могат да дишат по-леко след номинирането на Келог? Едва ли, защото скептичната към Украйна Републиканска партия взе пълен контрол над Конгреса. И защото за втората администрация на Тръмп, редом с имена като бъдещия съветник по националната сигурност Майк Уолц и бъдещия държавен секретар Марко Рубио, е посочен и Пийт Хегсет. Кандидат да оглави Пентагона с минимален ръководен опит, за когото НАТО е “реликва” за скрап, а помощта за Украйна отслабва американската армия, той ще замени лидера на групата “Рамщайн” Лойд Остин с приоритет не да координира украинските партньори като своя предшественик, а да прочисти военното министерство от твърде либерални генерали.