През юни Дом на културата “Борис Христов” в Пловдив беше домакин на „Предизвикателството“ – един уникален проект с фокус върху творческо развитие на младите хора (между 16-23 годишна възраст), който им дава възможност за творчески дебют под формата на късометражен филм.
“Предизвикателството“ е възможност за професионално развитие на младежите и свободен достъп до творческо образование.
Самото предизвикателство представлява заснемане на късометражен филм до 10 минути. Участниците преминават майсторски класове с ментори, които са утвърдени продуценти, режисьори, оператори, актьори, сценаристи.
Всеки отбор има възможност да представи своя филм пред публика на официална прожекция. Менторите избират победител, който печели голямата награда от 1000 лева и се състезава за националната награда.
Проектът в Пловдив се осъществи с подкрепата на община Пловдив, Национален Фонд Култура и Национален Филмов Център.
Тази неделя в Дом на Киното в София се състоя тържественият финал на Националното кино „Предизвикателство“, където финалистите от Варна, Пловдив, Хасково, Благоевград, Велико Търново, Габрово, Плевен, Перник, София, Бургас, Ямбол, Сливен и Стара Загора представиха своите филми пред публика и жури.
Събитието започна с прожекция на филмите на 13-те отбора – финалисти, след което последва церемония по награждаване, открита от организаторите Кристина Верославова и Николай Мутафчиев.
На сцената се качиха и част от менторите – Стефан Командарев, Веселка Кирякова, Симеон Венциславов, Станимир Гъмов, Георги Иванов и Александър Чобанов. Те поздравиха участниците и благодариха за усилията на младите творци от цялата страна.
Голямата награда от 3000 лева беше присъдена на отбора „Кинаджии ама не съвсем“ от Благоевград за техния филм „Повод“.
На второ място се класира отбор „Светулка“ от Пловдив за филма „И аз така“, а на трето място отбор „Музикантите“ от Бургас,
Пловдивският отбор получи своята награда лично от Стефан Командарев, който не скри, че те са били неговия фаворит.
Филмът И аз така“ се отличи със своята идея, послание и кинематографични средства. За инициативата и наградата разказа лидерът на пловдивския отбор „Светулка“- Варти Гарабедян.
„Ние сме приятели от училище, а отборът се събра покрай общия ни интерес към киното и театъра. Записахме се за състезанието на шега, с идеята да бъде последният ни проект заедно, защото след дванадесети клас всеки поема в различна посока. Бяхме много изненадани, но и много щастливи от победата ни на областния кръг. След това всички се разпръснахме да учим в различни градове и държави, но късметът беше на наша страна и националният кръг съвпадна с прибирането на един от членовете на отбора от чужбина. Така се събрахме отново целият отбор и приехме предизвикателството. Идеята за филма „И аз така“ дойде много спонтанно. Докато го снимахме се забавлявахме толкова, колкото и хората отстрани, които гледаха как Кристиян (нашият актьор) се блъска в невидима стена в продължение на часове. Най-голямото ни затруднение беше трафика по улицата. Сега обмисляме да последваме съвета на Стефан Командарев и да потърсим нови полета за изява“.
„Тази инициатива е доказателство, че младите хора имат много силни послания, които трябва да бъдат чути. Киното не е само изкуство, а и мощно средство за социална промяна и вдъхновение“, споделиха организаторите Кристина Верославова и Николай Мутафчиев.
През тази година Националното кино Предизвикателство премина през 13 български града, като в него участваха повече от 500 млади хора.
В инициативата се включиха 28 ментора, сред които Стефан Командарев, Катя Тричкова, Милко Лазаров, Веселка Кирякова, Мартичка Божилова, Китодар Тодоров, Юлиан Вергов, Силвия Петкова, Симеон Венциславов, Георги Иванов, Ники Илиев и други, които подкрепяха участниците в създаването на техните филмови проекти.
Предизвикателството се осъществи с финансовата подкрепа на Национален фонд Култура, Национален филмов център и Столична община.