Като импулсивно определи председателят на Районния кооперативен съюз в Пловдив Лазар Филчев решението за отваряне на държавни магазини в пощите. По думите му това решение има повече популистко значение.
“Не, че отричам такива стъпки, но това е еднодневка. Който не работи в магазинната мрежа, който няма магазини, едва ли би взел толкова лесно такова решение. То е свързано с огромна инвестиция по отношение на пълненето на тези обекти”, коментира той.
По думите му, тъй като концепцията за тези магазини все още не е ясна, но все пак 10 млн лв. капитал е нищо.
“В пощите трябва първо да се прави технология, трябва да се прави оборудване, да се вкарва софтуер и да се баркодират стоките. Това не е лесна работа. Не го казвам, като човек, който е страна и ще му подкопаят бизнеса, напротив. За мен това е крайно недоносче и вероятно има някакви други намерения. Директно го казвам, не би могло да бъде по този начин. Пощите се опитаха това да го направят преди няколко години и не се получи, трябва да имаш много сериозна логистика за това. В кооперативната система над 75% от стоките са български“, подчерта той.
Според него никой не е потърсил кооперативния съюз, който има вече израдена мрежа. Той припомни, че по време на ковид пандемията е направен опит български производители да влязат в кооперативната мрежа, някои приеха на драго сърце да влязат вътре. Но когато се е стигна до документиране, нещата не са се получили.
“Говорим за сив сектор. Всичко по веригата трябва да е облечено с документи. Нашите избраници да помислят за диференцирана ставка в магазините. По думите му това е опитът на големите страни. И специално в социалната политика това няма да работи в пощите. Това ще е един много голям разход на държавата“, посочи Филчев.
По думите му няма как в тези магазини да има 10% надценка. Лазар Филчев обясни, че мрежата на ЦКС работи с надценка от 12 до 15% и разполага дори с пътуващи магазини. И допълни, че в страната, включително и в пловдивска област тези пътуващи магазини посещават населени места където материална база има, но няма население, което е много тежък проблем. Преди 2014-а година е имало начин да се подпомагат кооперациите за снабдяване на малките населени места. Но впоследствие нещата се иззели от общините и нещата са се развалили, тъй като те нямат опит да вършат тази работа.
Филчев припомни, че преди години е имало опит да се създадат държавни бензиностанции, но това се е оказало автогол и допълни, че с тези магазини ще се случи абсолютно копие.
Според него проблемът не е във големите търговски вериги, а в регулациите в държавата. Той изтъкна, че у нас има достатъчно материална база, която да работи и обслужва хората, включително пътуващите магазини и обясни, че ЦКС губи от тези магазини и ги поддържа само заради хората в малките населени места, в които политиците ходят само по време на избори.