Пловдивската опера открива симфоничния сезон в Международния ден на музиката. Уникалното пътешествие започва от 19 ч. в Дома на културата с концерта на Оркестъра на Операта под палката на новия главен диригент Григор Паликаров. 45 години е разликата във възрастта на двамата солисти – талантливия Виктор Тренев и доайена Мичо Димитров, а съвместното участие на цигуларите е вдъхновяващ символ на приемствеността в изкуството. В програмата влизат Панчо Владигеров с Песен из “Българска сюита” оп. 21, Георги Златев – Черкин – “Севдана”, Пабло Де Сарасате с “Цигански напеви”, Камий Сен-Санс с Интродукция и Рондо капричиозо, Клод Дебюси с “Морето”, 3 симфонични ескиза. От 18 ч. в Камерната зала пък ще е официалното представяне на Григор Паликаров.
Запасени с четки, бои и много вино, в Мацаница ви очакват от 18,30 ч., за да нарисувате заедно “Утро в планината”. Петия си рожден ден днес с картината “Наслада” ще отбележи арт пространството на Дали Вино. Това съвместно приключение ще изобилства от изненади от любимите приятели от Flicka и Radi Slavcheva Chocolatier. Отново от 18,30 ч. в Triple Art ще ви взъхновят със “Старата мелница”.
Спектакълът “Кой съм аз? Театър за бебета” ще отведе най-малките в света на животните, които децата виждат в книжките. Но тези книжки са различни – в тях всичко оживява. Една малка гъсеничка се запознава със света и неговите обитатели, докато накрая, вече пораснала и научила много нови неща, се превръща в красива пеперуда. Емоционална среща отблизо с куклите и актьорите, изпълнена с нежност и топлина. А накрая малките зрители могат да разгледат куклите, да се разходят (или да попълзят) сред декорите.
Регионалният етнографски музей кани на представянето на проекта “Реконструкция на български обичай и музика от XVI век” от 18 ч. Датата не е случайно избрана – Международният ден на музиката. Този проект е вдъхновен от сведението на един немски пастор от средата на ХVІ век, изпратен на дипломатическа мисия в Османския двор, който наред с всичките интересни сведения за българския бит, ни е оставил и кратък нотен текст на българска фолклорна песен. В българската музикална история най-ранните запазени нотни текстове на фолклорна или светска музика датират от края на XIX век.
На 1 октомври ще видите в звук и жива картина целия обичай, свързан с българското гостоприемство и какви са неговите корени, възстановен след проучване на писмени, изобразителни и археологически данни.
А Международният ден на музиката вдъхновява още две събития. Пловдивското певческо дружество “Ангел Букорещлиев” продължава своята мисия да вдъхновява млади таланти с нова благородна инициатива. От 18 ч. в Аулата на НУМТ “Добрин Петков” хорът обяви майсторски клас, предназначен да запознае децата до 15-годишна възраст с магията на хоровото и оперното пеене. Младежите ще имат уникалната възможност да се учат от изтъкнати специалисти в областта – тенорът Ивайло Михайлов, който има над 30 оперни роли, и Яна Делирадева – диригент на хор “Детска китка”. Двамата ще проведат специални лекции, в които ще разкрият тънкостите на вокалното изпълнение.
От 18.30 ч. в Експозиция “Цанко Лавренов” /Мексиканска графика/ пък е концертът на Камерен хор “Иван Спасов”, част от цикъла “Хорови празници в Стария град”. Програмата е разнообразна и включва творби от българската и световна хорова литература.
Интересно събитие представя и днес програмата на Празници на Стария град. От 19 ч. Късноантична сграда “Ирини” гледайте “С музика живея”, танцов и музикален спектакъл на студио “Музикална вълна”, балет “Ера”, солисти от “Прима Проджект студио”, ученици от специалност “Поп и джаз пеене” в НУМТИ “Добрин Петков”.
Софийски планински клуб за седма година организира благотворителното бягане “Светулки RUN”, като през изминалите 6 издания са събрани и дарени над 40 000 лв. Каузата тази година е насочена към подкрепа на дейността на Фондация “Очи на четири лапи” и единственото в България Национално читалище на незрящите. Стартът е в 19 ч. на Гребния канал, до Финалния комплекс. Бягането ще се проведе по 5-километровото трасе по обособените за целта алеи. Желаещите да участват при регистрация правят дарение в размер от 10 лв. на място. Всеки е свободен да дари и по-голяма сума. 100% от събраните средства от събитието ще отидат за каузата.