Държавата да дава премии на всички, които гласуват – тази авангардна идея подхвърлят пловдивчани, притеснени от ниската избирателна активност у нас. По думите им, вместо да се задължават хората да отидат до урните, в България трябва да се измисли стимул, който да ги мотивира да го направят. “Ако всеки, който даде гласа си, получи по 100 лева например, активността би скочила рязко”, прогнозира пред Plovdiv Daily 43-годишният Атанас Димитров.
Малцина знаят, че в България по закон гласуването всъщност е задължително още от 2016 г. Санкции за „нарушителите“ обаче няма. С влизането в сила на въпросния закон имената на негласувалите на два последователни избори трябваше да бъдат премахнати от избирателните списъци, в случай че не представят „основателна причина“ за отсъствието си. В крайна сметка обаче на по-късен етап Конституционният съд отмени решението на депутатите, позовавайки се на основния закон, в който пише, че гласуването е право, а не задължение.
Оказва се, че страните с приет закон за задължително гласуване, но без никакви последствия за „непокорните“ граждани не са малко. Сред тях са Коста Рика, Мексико и Тайланд. Венецуела и Нидерландия пък са примери за държави, преминали от задължително към доброволно гласуване съответно през 1967 г. и 1993 г. Въпреки този „скок“ в другата крайност, избирателната активност там остава висока.
В Австралия, Лихтенщайн, Бразилия и Сингапур пък действа закон за задължителното гласуване, при това придружен със санкции за неспазването му.
Белгия е първата страна в света, която въвежда задължителното гласуване. За мъжете то е въведено още през 1892 г., за жените – през 1949 г. Според закона в страната в случай, че гражданин не гласува на четири поредни избори, то той рискува да изгуби правото си на глас за следващите 10 години или да плати парична глоба в размер на до 1000 евро. Освен това негласувалите могат да си навлекат определен брой часове общественополезен труд и да срещнат трудности в намирането на работа в публичния сектор. От 2003 г. насам обаче никой не е реално санкциониран.
Ситуацията е сходна и в Гърция, където задължителното гласуване е заложено в конституцията още през 1952 г. На практика обаче санкционирани от 2001 г. досега няма, пише euronewsbulgaria.com.