Заради чумата по животните Европейската комисия поставя под карантина цялата Област Пазарджик. Решението е оповестено в официалния вестник на Европейския съюз. С него се разширява обхватът на ограниченията, които българските власти обявиха и се забранява животни, отглеждани в Област Пазарджик, да напускат нейната територия до 7 февруари 2025 година.
“България е информирала Комисията за актуалната ситуация на нейна територия по отношение на заразата с вируса на чумата по дребните преживни животни. На 25 ноември 2024 г. е потвърдено огнище на това заболяване при отглеждани кози и овце в община Велинград, област Пазарджик. В отговор и в съответствие с Делегиран регламент (ЕС) 2020/687, България създаде зона с ограничен достъп, която включва защита, наблюдение и допълнителна ограничена зона, където се прилагат мерките за контрол на болестта, определени в Делегиран регламент (ЕС) 2020/687″, се посочва в документа.
Пловдивското Сдружение “Български братя” пък ще проведе днес от 12 часа протест пред сградата на Министерски съвет.
“Целта ни е да се обединим всички сектори в земеделието и да привлечем общественото внимание към некоректните политики на държавата, които ще се отразят пагубно на България и българския народ. Трябва спешно да възстановим диалога с институциите и заедно да намерим ефективни решения в полза на всички”,
казва инж. Атанас Мавродиев, управител на Сдружението.
От там внимателно следят събитията около кризата с овцете във Велинград и като сдружение, отстояващо правата на българските граждани и земеделските производители, са сериозно притеснени от поредния опит за масово унищожаване на животни. Към проблема на овцевъдите следва да се прибави и проблемът с пашуването на животни в Национален парк “Централен Балкан”, което ще доведе съвсем скоро до масово унищожаване на едър рогат добитък. Друг сериозен проблем е и масово унищожените животни заради шарка в Сливенска област, а също и приближаващата заплаха за зараза с т. нар. “син език”.
“При всички тези критични проблеми, застрашаващи съществуването на животновъдния сектор, ние задаваме логичния въпрос къде е ролята на отговорните институции? Защо липсват адекватни превантивни и своевременни мерки и действия от страна на компетентните органи и институции за управление на подобни кризи”,
допълва Мавродиев.