Министерството на финансите предлага от 2025 година всички фирми да декларират на всеки три месеца своите дълготрайни материални активи и материални запаси.
Това предизвика остра реакция от страна на работодателските организации, които виждат в предложението поредната административна тежест върху бизнеса.
Българската стопанска камара (БСК) настоява за по-целенасочен подход.
Заместник-председателят на БСК – Станислав Попдончев, коментира пред “Блумбърг тв”: “В мотивите на Министерството на финансите към промените в Закона за ДДС е посочено, че това се прави с цел изваждането на България от „сивия списък” за пране на пари. Ние не знаем дали тази мярка самостоятелно може ни извади от този списък, но тя ще принуди предприятията непрекъснато да правят ревизия на своите материално-стокови запаси – продукция, стоки, материали”.
Попдончев припомня подобна мярка отпреди година, когато беше въведено изискване за тримесечно деклариране пред Националната агенция за приходите на наличните парични средства в касите и размера на вземанията от собственици и управители.
В публикувания проект за промени в Закона за ДДС липсва оценка на въздействието върху бизнеса. Според БСК твърдението, че мярката няма да доведе до допълнителни разходи, е неоснователно. Организацията посочва, че фирмите ще трябва да отделят средства за счетоводно обслужване и вътрешно-организационни разходи за инвентаризация.
Положително се оценява предложената промяна за улесняване на малките предприятия при извършване на сделки в Европейския съюз чрез въвеждане на специални режими с опростени правила за ДДС.
Предвижда се и отменянето на изискването за отпечатване на физически касов бон в някои сектори. Това е стъпка към софтуерната фискализация, която ще улесни много сфери на бизнеса у нас и координацията им с НАП.
Преките чуждестранни инвестиции у нас намаляват с всяка година, достигайки изключително ниски нива, затова Министерството на финансите трябва да търси формула и икономически критерии, които засягат и разходната част.