Едноминутно мълчание и падане на колене пред героите съпътстваха възпоминателното честване по повод 147 години от Освобождението на Пловдив от османско владичество, което се състоя днес пред паметника на капитан Александър Бураго в Дондуковата градина.
Във военната церемония, включваща полагане на венци и цветя, участваха военен духов оркестър, представителен взвод, венценосци, представители на комитет „Родолюбие“, Общински комитет „Васил Левски“ и членове на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва.
Слово по повод годишнината от този важен акт, с който през 1878 г. започва свободният летопис на Пловдив, произнесе Стоян Иванов – директор на Регионалния исторически музей в Пловдив. Водещ на церемонията бе Симеон Алексиев – актьор в Драматичен театър Пловдив.
Строя прие подполковник Иван Тодоров от Съвместното командване на специалните операции. За да отдадат своята почит и признателност, в честването участваха Кметът на Община Пловдив Костадин Димитров, заместник областният управител инж. Атанас Ташков, Председателят на ОбС- Пловдив Атанас Узунов, заместник-кметовете Пламен Панов, Ангел Славов, Иван Стоянов, Николай Бухалов, кметовете на шестте района на Пловдив, общински съветници, директори на общински предприятия, представители на общинската и районните администрации, политически партии и обществени организации, ПФК Ботев Пловдив, медии и граждани.
„Днес сме тук заради нея – свободата, и за да отдадем заслужена почит на загиналите в битката за Пловдив преди 147 години, на всички онези храбри мъже, отдали своя живот в името на свободата на нашия град… Нека да припомним, че
Освобождението е едно ново начало в историческото развитие на нашия град и държава, защото никой тогава не вярва в държавнотворческите способности на българите
Само месец след 16 януари 1878 г. в Пловдив е възродено общинското самоуправление начело с Костаки Пеев. Три месеца по късно тук е създадено първото индустриално предприятие на нова България – печатница на Христо Г. Данов, където започва да се печата първото новобългарско общонационално издание – вестник „Марица“, а в Хаджидековото Светотроическо училище започват занятията на първото в България военно училище.
И днес, пред този паметник, с гордост можем да кажем: Вечна памет на нашите предци, които вградиха своя живот в основите на свободното развитие на нашия град“, припомни в своето въведение актьорът Симеон Алексиев.