Екип от експерти на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) заяви, че България има всеобхватна и стабилна регулаторна рамка за ядрена и радиационна безопасност, обхващаща всички съоръжения и дейности. Мисията установи, че цялостното представяне на регулаторната система на България ще бъде подобрено с приемането на национална политика и стратегия за безопасност в съответствие със стандартите за безопасност на МААЕ, пише специализираният iaea.org.
Мисията на Интегрираната служба за регулаторен преглед (IRRS) беше проведена по искане на правителството на България и домакинствана от Агенцията за ядрено регулиране (АЯР), регулаторният орган за ядрена и радиационна безопасност в България, и Министерството на здравеопазването (МЗ).От 17 до 29 ноември IRRS направи преглед на българската национална регулаторна рамка за ядрена безопасност, радиационна безопасност, безопасност на радиоактивните отпадъци и транспорт.
Използвайки стандартите за безопасност на МААЕ и добрите международни практики, мисиите на IRRS са предназначени да засилят ефективността на националните правни и регулаторни инфраструктури, като същевременно признават отговорността на всяка страна за осигуряване на ядрена и радиационна безопасност. Това е втората мисия IRRS, на която България е домакин от началото на програмата IRRS на МААЕ през 2006 г.
Екипът на IRRS се състоеше от 16 старши регулаторни експерти от 15 държави-членки на МААЕ, двама наблюдатели и трима служители на МААЕ.
В България ядрената енергия осигурява приблизително 40 процента от електроенергията в страната чрез АЕЦ Козлодуй, която има два реактора с вода под налягане, всеки от които осигурява инсталирана мощност от приблизително 1000 MWe. Българската ядрена програма планира изграждането на два нови ядрени блока по технология AP1000 на площадката на АЕЦ “Козлодуй”. Страната също така използва ядрени и радиационни технологии в медицината, промишлеността и научните изследвания.
По време на 12-дневната мисия екипът се срещна със служители на АЯР и МЗ и направи посещения на място за наблюдение на регулаторни инспекции в АЕЦ Козлодуй; Държавно предприятие „Управление на радиоактивните отпадъци” (ДП РАО) Козлодуй; Контролтест ООД, фирма за разрушителен и безразрушителен контрол; Тета Консулт ООД, занимаваща се с радиационен контрол и радиационна защита; и Acibadem City Clinic.
„България разполага с цялостна и зряла регулаторна инфраструктура за ядрена и радиационна безопасност. Предизвикателството пред АЯР ще бъде да се подготви за регулаторния надзор на очакваното разширяване на ядрената енергийна програма на България“, каза ръководителят на екипа на IRRS Зия Хюсеин Шах, генерален директор на Пакистанския орган за ядрено регулиране. „Препоръчваме България да подобри допълнително своята рамка за радиационна защита, особено в медицинския сектор.“