Войната за паркирането в Пловдив е като тази в ивицата Газа – води се от десетилетия и краят и не се вижда. Разликата е, че в нашата все още няма жертви и заложници. Но пък има наченки на тероризъм. Защото преминаването през някои от кварталните улици в Пловдив е истинска заплаха за здравето и живота на майки и деца в колички, възрастни хора и инвалиди.
Заради нарастващия брой на автомобилите в града и недостига на места за паркиране в много райони колите са превзели тротоарите и денем и нощем. Така паркирани, те създават много по-голяма опасност за движението и риск от катастрофи в сравнение със спрелите на аварийни светлини “за една баничка” на централните булеварди в Пловдив. В кварталите обаче паякът не влиза. Епизодично униформени лепят фишове на неправилно паркиралите коли, но опасната тенденция продължава.
Решения има и то са изцяло в ръцете на администрацията, ако ѝ се работи:
- Край на порочните практики при издаване на строителни разрешителни, в които инвеститорът не е гарантирал минимум 1,1 места за паркиране на всяко ново жилище.
- Ограничаване на възможностите за промяна на предназначението на партерни помещения, отредени за гаражи, в офиси и магазини.
- Служителите, отговарящи за спазването на Закона за движение по пътищата и общинската наредба за паркиране да влязат решителни и в малките квартални улици, включително и с паяка.
- Рестарт на идеята за организиране на платено паркиране до блока чрез актуализация на общинската наредба.
- Въвеждане на зелена зона, която да гарантира, че живеещите в района ще могат да паркират автомобилите си най-малко в близките улици до къщите или апартаментите си.
- Въвеждане на еднопосочно движение в кварталните улици, което ще позволи спирането от двете страни на платното и ще увеличи броя на паркоместата
Ако нищо от това не се случи, войната за паркиране ще продължава да ескалира, а майките с колички все така ще се движат по платното, докато тротоарите са заети от колите. И ще се надяват в този момент върху тях да не връхлети някой пловдивски джигит.