Мерки срещу вноса на евтини стоки, поръчвани от онлайн платформи от страни извън ЕС като китайските Temu и Shein, предприема Европейската комисия. Една от промените е въвеждане на митнически контрол за пратки на стойност до 150 евро и на допълнителна такса за обработка. Всичко това се прави под претекст за защита на потребителите, но всъщност защитава прекупвачите, които внасят стоки от Китай и ги продават с надценка на потребителите. Китайските онлайн платформи дават възможност хората да поръчват директно от производителите.
Миналата година около 4,6 милиарда пратки с ниска стойност, т.е. стоки на стойност до 150 евро, са влезли на пазара на ЕС, което се равнява на 12 милиона колета на ден. Това е два пъти повече, отколкото през 2023 г. и три пъти повече, отколкото през 2022 г. За много от тези стоки е установено, че не отговарят на европейското законодателство, заявяват от Европейската комисия. Но явно потребителите са доволни от качеството на стоките, щом има такъв голям ръст на онлайн поръчките.
“Европейските продавачи, които спазват нашите високи продуктови стандарти, са изложени на риск да бъдат ощетени от нелоялни практики и продажба на фалшиви стоки чрез онлайн пазари. Големият брой пакети, които се изпращат и транспортират, има отрицателен отпечатък върху околната среда и климата“, гласи официалното съобщение на ЕК. Но потребителите чрез избора си да пазаруват през китайските онлайн платформи реално дават оценките си за продуктовите стандарти в ЕС.