“Без кола за малко или без дете завинаги” – това се казва в отворено писмо на Сдружение “Ангели на пътя” до Конституционния съд относно конфискацията на автомобили на пияни и дрогирани шофьори.
Поводът е информацията от 10 октомври 2024 г., че Конституционният съд на Република България допуска за разглеждане искането на съдия Добринка Кирева за обявяване за противоконституционна новата разпоредба в Наказателния кодекс, според която се конфискуват колите на хванатите да шофират след употреба на алкохол и наркотици.
“Ангели на пътя” изпрати становище до Конституционния съд относно конфискацията на автомобили на пияни и дрогирани шофьори. Освен до КС, писмото е изпратено до всички групи в бъдещото 51-о НС, правителството и министрите на правосъдието и на МВР, до ВКС, главния прокурор, НСлС, Висшия адвокатски съвет, омбудсмана и всички средства за масова информация:
„Обръщаме се към всички вас по повод на информацията от 10.10.2024, че Конституционният съд на Република България допуска за разглеждане искането на съдия Добринка Кирева за обявяване за противоконституционна на новата разпоредба в Наказателния кодекс, според която се конфискуват колите на хванатите да шофират след употреба на алкохол и наркотици.
Доколкото разбрахме, ще се иска мнението и на широк кръг юристи и институции, затова добавяме и тях към адресатите на това писмо.
Според влезлите в сила през август 2023 промени в Наказателния кодекс освен “лишаване от свобода” и глоба от 200 до 1000 лева, шофьор, задържан зад волана с концентрация на алкохол в кръвта, по-висока от 1,2 промила или след употреба на наркотици, се наказва с отнемане на автомобила в полза на държавата. Ако шофьорът не е собственик на автомобила, който управлява, той следва да плати на държавата сума, равна на стойността на превозното средство.
В последните месеци съдия Добринка Кирева, съдия Мирослав Петров, съдия Красимир Шекерджиев и други техни колеги за пореден път дeмонстрираха професионалния и човешкия си цинизъм, с което затвърдиха убеждението на обществото, че съдебната система е основен и съзнателен съучастник в пътния травматизъм и пътните убийства в България!“.
Сдружението на родители и близки на убити деца и млади хора заявяват, че тези съдии неспирно наблягат на противоконституционността на отнемането автомобили на пияни и дрогирани шофьори, явно позовавайки се на чл.17, ал.3 от Конституцията, според който „Частната собственост е неприкосновена“, а не коментират чл.28, според който „Всеки има право на живот. Посегателството върху човешкия живот се наказва като най-тежко престъпление“!
Не коментират и чл. 53. от Наказателния Кодекс, според който се oтнeмaт в пoлзa нa дъpжaвaтa вeщи, ĸoитo пpинaдлeжaт нa винoвния и ca пocлyжили зa извъpшвaнe нa пpecтъплeниe!
Вероятно защото е упоменато „умишлено престъпление“, а, според българските закони, да размажеш човек, или дори няколко човека на пътя, докато шофираш пиян, дрогиран, с превишена скорост и/ли след многократни други нарушения, не е умишлено!
Това имаме предвид, когато казваме, че законодателната власт съзнателно е оставилa не вратички, а цели порти в законите, благодарение на които пътните убийци да се измъкват безнаказанo!
Eдна сричка разлика, между „умишлен“ и „неумишлен“, резултира в стотици и хиляди безнаказано убити и ранени през годините! Нашите деца и близки бяха сред тях!
Според Добринка Кирева, Мирослав Петров, Красимир Шекерджиев и всички, които мислят като тях, кое е по-тежко – да останат без автомобил за малко или без дете, внуче, брат, сестра, завинаги?“.
Сдружение „Ангели на пътя“ настоява България, като държавата с най-много убити в ЕС, да заимства най-тежките мерки от страните с най-малко убити и мярката за конфискуване на автомобилите на пияни и дрогирани шофьори да остане в сила.