С помощта на хидромоторен модул от река Чая ще бъде изпомпвана вода за ликвидирането на пожара в Катуница. “Обсъждахме всички възможни варианти как по-бързо можем да се справим със ситуацията, тъй като имахме доста ограничаващи фактори за въвеждане на много от мерките, които обикновено използваме, заяви директорът Пловдивската пожарна старtи комисар Васил Димов.” С оглед на това колко бързо можем да ги въведем, колко ефективни могат да бъдат, се взе решение за изпомпване на големи количества вода от река Чая чрез така наречения хидромоторен модул, така че да редуцираме този сух слой, който е между преовлажнения подземен слой и повърхността. Тъй като този слой е значителен, позволява наличие на кухини, в които се задържат включително и газове и това подземно тлеене може да продължи изключително дълго време. По този начин се надяваме да вдигнем преовлажнения слой и да бъдем наистина ефективни при гасенето за много по-кратко време”, обясни Димов.
“Ситуацията тази сутрин е значително по-добра. В края на деня вчера направихме първата проба, искахме да видим поведение не само на повърхността, но искахме да сме сигурни, че ефекта, който търсим, го постигаме, и че не допускаме странични рискове. Вчера бяха обсъдени всички аспекти от всички институции, ще имаме постоянен мониторинг на сондажи, които са в непосредствена близост на диги, на нива, включително ще се взимат проби, за да сме сигурни, че тези действия са премерени и че сме редуцирали всички възможни рискове”, каза още Димов.
Постоянно следим нивото на фините прахови частици във въздуха заедно с РИОСВ и сме в постоянна връзка с РЗИ, заяви областният управител проф. Христина Янчева. Последните данни от 7 ч. тази сутрин от район “Тракия” и “Каменица” са под нормата – под 50. Нямаме още данните за Катуница, но в 6 ч. показват, че има под нормата намаление на фините прахови частици. Разбира се, снощи в късните часове, само в Катуница е имало значително превишение, поради което остават мерките, препоръчани от РЗИ, а те са стандартните – да не се излиза на открито, особено хората с хронични заболявания малки деца и ако се стои повече време навън, да се носят лични предпазни средства или маски. Това е обаче в часовете, когато има превишение на фините прахови частици. Отменят се спортните занимания на открито за децата. Да се затварят прозорците, да не се проветряват помещенията. Следим всеки час какво е състоянието на фините прахови частици и всичко се публикува на страницата на РИОСВ, както и държим връзка с РЗИ. Ако има някакво значително превишение, ще се вземат нови мерки, засега остават тези, които вчера Кризисният щаб прие.
“Не мога да кажа дали пожарите са умишлени или случайни, но наистина случаите зачестиха, което ни дава предпоставка да си мислим, че не са случайни”, заяви зам.-кметът по сигурността на Пловдив Ангел Славов. “Надявам се правораздавателните мерки да си свършат работата. Община Пловдив подпомага с техника Пожарната – с водоноски, разпръксвачи, Кметът е уведомил всички директори на училища да спазват препоръките на РЗИ и ежечасно ще ги инфомираме за състоянието на въздуха. Борбата с незаконните сметиха е постоянна. Стараем се с всякакви усилия да ги предотвратим. Давам пример – хващаме и ограничаваме някъде хвърлянето на отпадъци и веднага то бива заменено с друго място. Но с ресурса, с който разполагаме, се борим ежедневно с този проблем”.