Бордът на директорите на “Монди Груп” в Лондон е насочил погледа си към българското предприятие. Една от точките в дневния ред на заседанието му в четвъртък бе разглеждане на писмото на министъра на икономиката Петко Николов във връзка с намеренията им да затворят завода си за целулозна хартия в Стамболийски, обяви служебният министър Петко Николов по време на парламентарния контрол.
Двама депутати – Цвета Караянчева от ГЕРБ-СДС и Стоян Таслаков от “Възраждане”, поставиха въпроси за съдбата на завода, подчертавайки, че той е структуроопределящ за региона и дава препитание на 300 души.
“Съзнавам, че заводът е 100% частна собственост
и държавата не следва да упражнява натиск върху инвеститора. Проблемът е, че фабриката е структуроопределяща за региона и затварянето ѝ ще има негативен ефект не само върху пряко заетите в нея, но и върху редица съпътстващи бизнеси и като цяло върху пазара на дървесина, целулоза и хартия у нас”, заяви Караянчева.
Припомняме, че на 17 декември работещи в завода в Стамболийски излязоха на протест пред Министерския съвет с искане да се намери инвеститор, готов да отвори подобен бизнес, така че заводът да заработи отново. Протестиращите настояха и да не се унищожават производствените мощности и сградите на дружеството.
Николов поясни, че на 28 октомври е получил сигнал от кмета на Стамболийски – Петър Неделев, за решението на компанията “Монди” да затвори завода. Той обаче подчерта, че става въпрос за частна компания и министерството обаче по никакъв начин не може да им повлияе на решението ѝ. Въпреки това министър Петко Николов е изпратил писмо с молба да преразгледат решението си. Той е изразил и готовност да приеме делегация на “Монди” в министерството или да изпрати негов екип при тях, за да може бързо да се вземат решения.
Министърът поясни и че е провел среща със самото ръководство на “Монди” в Стамболийски, с неговия изпълнителен и финансов директор и на нея те му обяснили, че ако някой може да реши въпроса, то това не е регионалният офис във Виена, а самото висше ръководство на “Монди Груп” в Лондон.
Николов обяви, че ще се опита да промени намерението на собственика на “Монди” в две посоки. Първата, ако е възможно, той да продължи дейността на завода във вида, в който е бил в момента, а втората – ако от “Монди” категорично искат да го закрият и не искат повече да имат бизнес в България, то да изберат да го продадат на компания, която ще продължи дейността му, защото това е важно за икономиката на региона и преди всичко за 300 души, работещи в него.
Министърът призна, че е напълно възможно и собственикът да откаже подобни искания на министерството заради някакви съображения от бъдеща конкуренция, но призна, че се надява да бъде поканен на среща с него с цел изясняване на всички варианти.