Гръцките автомобилисти масово преминават границата към България, за да се възползват от значително по-ниските цени на горивата след официалното влизане на България и Румъния в Шенгенското пространство на 1 януари 2025 г.
Разликата в цената е фрапираща: литър 95-октанов безоловен бензин струва само 1,28 евро в България, в сравнение с 1,80 евро в Гърция. За гръцките шофьори това се равнява на спестяване от 26 евро за пълен 50-литров резервоар, което прави краткото пътуване през границата изключително привлекателно, пише Greek City Times.
Безпроблемното пресичане радва шофьорите. Последните промени промениха граничните пунктове. На Промахонас, най-натовареният пропускателен пункт между Гърция и България, митническите пунктове сега стоят пусти, а бариерите са вдигнати за постоянно. Социалните медии гъмжат от празнични публикации, докато пътниците споделят снимки на преминаване без опашки и безпроблемни пътувания.
Ежедневното разочарование от дългите опашки от автомобили и камиони напълно изчезна, създавайки ново усещане за свобода за тези, които пътуват между двете страни.
България: ценови рай на бензина
Ясен е икономическият стимул за гръцките автомобилисти да зареждат гориво в България. Според последните данни от петролния бюлетин на ЕС към 30 декември 2024 г. цената на 95-октановия бензин в България е била 1,28 евро за литър, а цените на дизела са също толкова атрактивни. За сравнение, средната световна цена на бензина през същия период е била 1,60 евро за литър.
България отдавна е известна с ниските си цени на горивата. Между януари 2015 г. и декември 2024 г. средната цена на бензина беше 1,14 евро за литър, с рекордно ниска цена от 0,82 евро по време на пандемията през май 2020 г.
Икономически и социални последици
Въпреки че премахването на граничните проверки донесе удобство, то също породи някои опасения. Критиците предупреждават, че липсата на митнически и полицейски проверки може да доведе до увеличаване на контрабандата и други незаконни дейности.
Въпреки това се очаква развитието да донесе значителни икономически ползи. По-лесното движение между двете нации вероятно ще стимулира туризма и търговията, укрепвайки връзките и стимулирайки икономическия растеж в региона. Местните предприятия от двете страни на границата са готови да се възползват от увеличения поток от посетители и стоки.
Краят на граничните проверки безспорно промени живота на жителите в граничните райони на Гърция и България. Въпреки това гарантирането, че тази новооткрита свобода не компрометира сигурността или съответствието с нормативните изисквания, остава неотложно предизвикателство.
Засега гръцките шофьори се наслаждават на предимствата на по-евтиното гориво и безпроблемните пътувания, докато по-широките последици от тази нова ера на трансгранично сътрудничество продължават да се разкриват.