Пловдив е в грипна епидемия, а противоепидемичните мерки остават в сила до 4 февруари, след като заболеваемостта достигна 300 на 10 000 души.
Във връзка с настоящата грипна вълна д-р Таниел Минков – специалист “УНГ” в “ДКЦ II Пловдив” ЕООД, дава своите препоръки към читателите на Plovdiv Daily:
“Инфлуенцата, по-позната като грип, е заразно инфекциозно заболяване, причинено от вирусите на инфлуенца. Съществуват 4 типа: А, B, C и D, като първите два – A и B са най-важни за хората, тъй като причиняват познатите ни грипни епидемии през есенно-зимния сезон.
Грип А е “големият играч” – заразява хора и животни, мутира по-често, и протича по-тежко. От друга страна, Грип Б се разпространява само между хората, клиничната му картина е по-лека, но при малки деца и възрастни може да създаде неприятности.
Защо е важно да разберем дали имаме грип, или обикновена настинка?
Сред голяма част от хората е прието грешното разбиране, че грипът е равен на обикновена настинка. Въпреки че част от симптомите наистина се припокриват, съществуват съществени разлики помежду им.
Обикновената настинка най-често се причинява от риновирусите и главните симптоми са свързани с поява на хрема, болки в гърлото, лека кашлица и умерено повишена температура. Всичко това започва плавно и отминава в рамките на няколко дни.
От друга страна, грипът връхлита като “гръм от ясно небе” – бързо и силно. Появяват се болки в цялото тяло, висока температура, треперене, болки в гърлото и кашлица. Симптомите се развиват 1-4 дни след заразяване, а при рискови групи вирусът на грипа може да доведе до усложнения като пневмония, нерядко налагащи хоспитализация
Грипната инфекция може да се припокрива по някои симптоми с останалите чести инфекции на горните дихателни пътища, но лечението е различно. Затова е необходима правилна диагноза.
Към момента в Пловдив повечето от заразените са бебета и деца до 4 годишна възраст, последвани от тези между 5 и 14 години.
За правилна диагноза и последващо правилно лечение, съществуват бързи тестове за Грип A/B, както и комбинирани такива за COVID-19/Грип А/B и RSV.
Какво може да направим, за да се предпазим?
Както на повечето хора е известно, инфекциите на горните дихателни пътища се предават по въздушно-капков път – кашляне, кихане, говорене. Първата и най-важна стъпка е избягване на контакт с болни хора. Разбира се, познатите ни и недолюбвани по време на Ковид пандемията маски винаги могат да ни влязат в употреба, но много от нас забравят, че докосването на лицето след допир до замърсени повърхности също може да ни зарази. Затова не забравяйте редовното миене на ръце!
Ежегодната ваксинация е най-сигурният начин за предпазване от грип и по-лекото му преболедуване. Имунизацията срещу вируса е препоръчителна за лица над 65 годишна възраст, деца и при хора с хронични заболявания.
При съмнение за грипна инфекция е препоръчителна професионална медицинска консултация. Това най-често се случва в кабинета на общопрактикуващия Ви лекар, но нерядко пациентите търсят помощ от специалисти уши-нос-гърло и/или пулмолог”.