В Грузия хиляди граждани протестираха заради отложеното членство в Европейския съюз.
Протестиращите излязоха по улиците на Тбилиси, стигна се и до сблъсъци с полицията.
Над 40 са арестуваните демонстранти, има и множество ранени.
Кадри на грузински журналисти показват и прояви на полицейско насилие, включително срещу медиите.
Над 100 грузински дипломати подписаха отворено писмо, в което осъдиха решението на управляващата партия “Грузинска мечта”.
В знак на протест грузинският посланик в България Отар Бердзенишвили подаде оставка.
Водни оръдия обстрелват с ледена вода протестиращите. Срещу тях летят и гумени куршуми. Грузинската полиция прави опит да овладее гнева на гражданите. Но неуспешно.
“Грузинска мечта” ни отне мечтата за Европа. Това казаха протестиращи по улиците на Тбилиси и други грузински градове. Причината – решение на премиера Кобахидзе да отложи началото на преговорите за членство в ЕС, предаде БНТ.
“Взехме решение да не започваме преговори с ЕС до края на 2028 г. Отказваме се и от каквито и да е европейски субсидии”, заяви премиерът на Грузия Иракли Кобахидзе.
Думите, които “драснаха клечката” и разпалиха недоволството на грузинците.
Според Кобахидзе, 2030г. е много по-подходяща дата за влизане в ЕС и тогава Грузия ще бъде по-подготвена.
Даде и заявка, че правителството ще продължи да работи за членството, но хилядите протестиращи по улиците не му повярваха.
Вече месец протестите в страната не стихват, след като в края на октомври проруската партия “Грузинска мечта” беше обявена за победител на парламентарните избори.
Решение, което президентът Саломе Зурабишвили оспорва и за което предстои да се произнесе Конституционният съд.
Малко преди управляващите да обявят, че засега Тбилиси не гледа към Брюксел, от Европейския парламент излязоха с резолюция, в която заявиха, че не признават резултатите от грузинските избори заради съмнения за сериозни нарушения.
“Гневът ни се трупа от дни, а днес вече чашата преля. Те взеха решение да сложат край на всичко, което сме постигнали през изминалите 30 години. Само за ден захвърлиха всичките ни усилия, но ние няма да го позволим и няма да го търпим”, коментира Давид Архавадзе, протестиращ.
Напрежението достигна точка на кипене, а камерите на редица медии запечатаха прояви на полицейско насилие, включително срещу журналисти.
Според проучване над 80% от грузинците искат да бъдат част от ЕС. На това мнение са и всички опозиционни партии, които бойкотират новосформирания парламент и не присъстват на заседанията му.
Въпреки това, преди дни, макар и в непълен състав, депутатите или поне тези от “Грузинска мечта” положиха клетва и започнаха работа.