От ГЕРБ категорично се противопоставиха на служебния премиер Димитър Главчев, който поиска нарочен мандат от Народното събрание, за да подпише на 19 декември в Брюксел с украинския президент Володимир Зеленски 10-годишно споразумение за военно сътрудничество с Украйна.
От партията на Бойко Борисов поискаха Главчев да оттегли документа с аргумента, че подобен акт ще минира успеха на преговорите за редовна власт. Освен това посочват, че такова дългосрочно споразумение трябва да бъде подписано не от служебен кабинет, а от редовно правителство. Един от партньорите на ГЕРБ е именно БСП, които вече категорично се противопоставиха на споразумението с Киев.
За нас е безкрайно неудачен моментът, който е избран от премиера Главчев да внесе подобен тип споразумение в парламента
обяви пред журналисти в НС зам.-председателят на ГЕРБ Даниел Митов.
“В края на живота на това служебно правителство се предлага текст, който ще предизвика прекалено “разгорещена динамика”, отбеляза депутатът.
В момента водим разговори за съставяне на солидно парламентарно мнозинство, което да избере кабинет с 4-годишен мандат, а подобен тип предложение може да попречи дори на преговорния процес и да породи динамика, която е нежелателна
каза Митов, цитиран от БТА.
“Затова призоваваме премиера Главчев да оттегли това споразумение. Подобен тип решение трябва да се вземе от редовен кабинет, а не сега да водим полемики и след това редовен кабинет да се чуди дали да променя параметрите”, заяви още депутатът от първата политическа сила.
Това споразумение е безкрайно закъсняло. Трябваше да бъде подписано преди година, когато другите държави членки от НАТО и Европейския съюз преговаряха по параметрите за подобен тип споразумения и ги подписваха
отбеляза още Митов.
От парламентарната група на “БСП – Обединена левица”, които преговарят с ГЕРБ за общо управление, също върнаха отрицателно становище на служебния премиер.
Служебният премиер Димитър Главчев по-рано поиска от парламентарните групи парламентът да му даде мандат за подписване на споразумението в областта на сигурността с Украйна. В писмото си до председателя на НС и политическите сили той напомни, че само 6 държави от ЕС не са сключили подобни споразумения за сигурност с Украйна.
От БСП и “Възраждане” твърдо се противопоставиха още в пленарната зала тази сутрин и му върнаха отрицателни становище.
Подкрепа на този етап за подписване на двустранния документ Главчев получи само от Делян Пеевски и “ДПС – Ново начало”. “България има само един цивилизационен избор. Поздравявам служебния премиер Главчев за този исторически момент – подписването на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността с Украйна”, заяви Пеевски.