Фенланд сега има една от най-големите български общности в Източна Англия и само Бостън има повече българи. Последните цифри са разкрити в доклад, който ще бъде представен на Областния съвет на Фенланд на 16 декември.
В актуализация от Форума за различни общности на Фенланд – натоварен с предоставянето на Плана за действие за сближаване на общността – Сюзън Уолуорк казва, че работата й включва справяне с „културните и структурни неравенства около многообразието и получаване на представителство по местни въпроси от всички части на нашите общности“.
Сюзън Уолуорк казва, че във Фенланд от 20 640 с уседналост (последното тримесечие показва 20 080 души) от тези 6 230 души са от Литва и 5 730 души от България.
„Имаме една от най-големите български общности в Източна Англия“, казва тя.
„От цифрите и обратната връзка от общността българското население продължава да нараства, а има информация, че много българи се преместват във Фенланд от други области.
„Тези числа не са включени в тази информация, тъй като може да са придобили статут на установени лица другаде в Обединеното кралство.“
Уолуорк казва, че членовете на Diverse Communities Forum (DCF) помагат и са подкрепили западно/източноевропейските общности да кандидатстват в Схемата за заселване на ЕС, които иначе не са могли да кандидатстват поради липса на език, грамотност или компютърни умения и не биха могли да кандидатствам.
„Схемата за установяване на ЕС (EUSS) е процес на регистрация за граждани на ЕС и членове на техните семейства, които желаят да останат в Обединеното кралство, след като Обединеното кралство напусна ЕС“, казва тя.
„Всички граждани на ЕС, които нямат британско гражданство, ще трябва да кандидатстват за установен статут. Това също така означава, че те продължават да имат право на обществени услуги, като здравеопазване и училища, обществени фондове и пенсии и британско гражданство, ако искат да кандидатстват и да отговарят на изискванията.“