При сърцераздирателен инцидент трима непълнолетни египтяни трагично загубиха живота си от хипотермия близо до източната граница на България през декември.
Активисти твърдят, че българските гранични власти са възпрепятствали опитите за спасяване, което поражда сериозни опасения относно отношението към мигрантите и ефективността на граничните политики в Европейския съюз, пише EU Balkan News.
Инцидентът
На 27 декември 2024 г. правозащитници бяха алармирани за трима непълнолетни египтяни – Али, Самир и Ясер – на възраст 15, 16 и 17 години, за които се съобщава, че са в безсъзнание в снега близо до Бургас, България. Активистите получиха видеозаписи и GPS координати, указващи местоположението на момчетата, и веднага се свързаха с българските служби за спешна помощ.
Въпреки усилията си, активистите твърдят, че призивите им за помощ са били игнорирани. Те се втурнали към координатите, но се съобщава, че са били спирани няколко пъти от българската гранична полиция, която им попречила да стигнат до непълнолетните. Активистите били физически ескортирани от района, като на практика им попречили да спасят тийнейджърите.
Откриване на телата
На следващия ден, 28 декември, активистите се връщат на същото място и откриват телата на трите момчета, които са починали при минусовите температури. Активисти отбелязват, че отпечатъци от ботуши и следи от кучешки лапи са открити около първото тяло, което предполага, че властите са присъствали, но са избрали да не помогнат.
Графикът на събитията е както следва:
27 декември: Активисти сигнализираха на властите за бедстващите непълнолетни.
28 декември: Първото тяло е открито, последвано от второ по-късно същия ден.
29 декември: Намерено е третото тяло, тежко нахапано от животни.
Твърденията на активистите
Активисти от групи като Collettivo Rotte Balcaniche и No Name Kitchen обвиниха българските власти в умишлено пренебрегване на сигналите им. Те твърдят, че действията на граничните полицаи пряко са допринесли за предотвратимата смърт на непълнолетните. Активистите се сблъскват с тормоз и сплашване от властите, като се съобщава, че са били принуждавани да носят тела и са били заплашвани.
Един активист разказа, че е бил тормозен да носи тяло до полицейска кола, заявявайки: „Мисля, че те просто искаха да ни сплашат и да създадат травма“.
Отговор на българските власти
В отговор на обвиненията от “Гранична полиция” отрекоха да са извършили нарушение и твърдят, че са реагирали своевременно при постъпили сигнали за спешна помощ. Според тях търсенето им не е дало резултат на посочените от активистите координати. Полицията призна, че телата са открити по-късно, но настоя, че са били на различни места.
По-широки последици
Този трагичен инцидент породи сериозни опасения за отношението към мигрантите на българската граница и ефективността на граничните политики на ЕС. Активисти твърдят, че подобно пренебрегване не е изолиран случай, подчертавайки модел на насилие и отблъскване срещу мигранти, търсещи убежище в Европа.
Тъй като България наскоро се присъедини към Шенгенската зона, натискът за поддържане на строг граничен контрол се засили, което доведе до засилен контрол върху това как страната управлява миграцията и защитава уязвимите лица.
Смъртта на тези трима непълнолетни служи като ярко напомняне за спешната нужда от реформа в граничните политики и хуманното отношение към мигрантите в животозастрашаващи ситуации.