Международен екип астрофизици, ръководен от българина Атанас Стефанов, направи важно откритие в космическите изследвания.
Екипът, воден от младия български докторант в Института по астрофизика на Канарските острови (Instituto de Astrofísica de Canarias – IAC), откри нова планета, наречена GJ 3998 d, която вече е официално регистрирана в базата данни на НАСА.
Атанас Стефанов е завършил специалност „Астрофизика” в Университетски колеж – Лондон и в момента е докторант в IAC.
Роден в Смолян, той споделя, че от малък е мечтал да стане астроном. След завършване на Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов” в Пловдив, той целенасочено се ориентира към астрофизиката.
Работата по проекта започва през май миналата година, като основната цел на екипа е да търси планети около червени джуджета в близост до Слънчевата система.
Интересното в откритието е, че в системата на червеното джудже GJ 3998 вече са известни две планети, открити още през 2016 г. Още тогава изследователите засичат трети сигнал, но го отхвърлят, приемайки, че произхожда от активността на звездата, а не от планета.
Откритието бе официално обявено на 11 март и публикувано в престижното научно списание Astronomy & Astrophysics.
Новооткритата планета е класифицирана като суперземя, тъй като масата ѝ е поне шест пъти по-голяма от земната. Според астрофизиците тя е камениста – по-тежка от Земята, но по-лека от планетата Нептун.
Орбиталният ѝ период е 41,8 дни. Въпреки че е по-близо до своята звезда, отколкото Земята до Слънцето, тя получава само с 20% повече енергия, което предполага, че температурата ѝ може да е сходна с тази на Земята.
Според Атанас Стефанов планетата е добър кандидат за изследване на атмосферата и има потенциал да поддържа условия за живот, но категорично потвърждение ще дойде след няколко десетилетия с развитието на технологиите и новите телескопи, които ще могат да откриват биомаркери като кислород и органични съединения.
“Истината е, че от почти 6000 открити планети, все още не сме намерили планета като Земята, обикаляща около звезда като Слънцето. Това е следващата голяма цел на астрономията”, допълва българският астрофизик, припомняйки скорошното потвърждение за съществуването на четири малки скалисти планети около Звездата на Барнард – една от най-близките до Слънчевата система.