Американският президент Доналд Тръмп обяви санкции срещу Международния наказателен съд (МНС), наричайки го „нелегитимен“ и обвинявайки го в „неоснователни действия“ срещу САЩ и техния съюзник Израел.
Указът на Тръмп предвижда икономически санкции и ограничения за пътуване за лица, които подпомагат разследванията на съда срещу американски граждани или съюзници на Вашингтон.
Решението му съвпадна с визитата на израелския премиер Бенямин Нетаняху в САЩ, срещу когото е издадена заповед за арест заради войната в Близкия изток. Подобни заповеди има и срещу бившия израелски министър Йоав Галант и лидера на “Хамас”.
Това не е първият сблъсък на Тръмп с Международния наказателен съд.
Още през първия си мандат, той наложи санкции на служители на съда, разследващи военни престъпления на американските сили в Афганистан.
По-късно администрацията на Джо Байдън отмени тези санкции, но сега Тръмп отново ги възстановява, позовавайки се на заплаха срещу суверенитета на САЩ и съюзниците им.
Решението на Тръмп беше остро разкритикувано от Европейския съюз и Нидерландия, където се намира централата на МНС.
Председателят на Европейския съвет Антонио Коща заяви, че „санкционирането на Международния наказателен съд застрашава независимостта му и подкопава системата на международното наказателно право“.
Какво представлява Международният наказателен съд?
МНС има юрисдикция да преследва геноцид, престъпления срещу човечеството, военни престъпления и престъпления на агресия. Въпреки това, САЩ, Русия и Израел не признават юрисдикцията му, но заповеди за арест могат да бъдат изпълнени при определени обстоятелства.
Професорът по международно право от Лондонския икономически университет Гери Симпсън коментира, че „заповедите за арест остават, независимо от политическите промени“, давайки за пример Слободан Милошевич, който в крайна сметка беше предаден на съда въпреки политическата си позиция.