Богат арабски шейх заведе дело, в което твърди, че е бил измамен за инвестиция от 100 милиона евро в българска банка дни след като Австрия вдигна ветото върху присъединяването на страната към Шенген, пише английският Deadline.
Д-р Адил Саид Ахмед Ал Шанфари завежда съдебни дела срещу българската Инвестбанк АД, след като твърди, че са фалшифицирали документи, за да откраднат акциите му, които към онзи момент са били на стойност около 100 милиона евро, когато той започна да задава неудобни въпроси за начина, по който оперира банката.
Жалбата, чието копие беше видяно от newsX, беше подадена в понеделник в Софийския градски съд и е голям срам за България броени дни след като Австрия вдигна ветото си върху влизането на страната в Шенгенската група от 27 европейски държави, които премахнаха вътрешни гранични проверки.
Юридическият екип на Адил Саид Ахмед Ал Шанфари твърди, че той е закупил акции в Инвестбанк АД като част от увеличение на капитала през 2011 и 2013 г., което му е дало акции на стойност 50 милиона български лева, представляващи 31,7% собственост.
Това нараснаро допълнително до 100 милиона евро с допълнителни инвестиции в банката, но той твърди, че когато се сблъскал с другите си партньори относно дейностите на банката, той открил, че е бил премахнат като акционер от Централния депозитар и акциите му са прехвърлени на друго лице – „Феста Холдинг” АД, без негово съгласие.
Заявлението беше потвърдено от адвоката на шейха Веселин Георгиев, който каза, че то е заведено в съда срещу ответниците Феста холдинг АД, получил дяловете, и Инвестбанк АД.
Грешам Барет, който е бил специален съветник и началник на персонала на изпълнителния директор на Световната програма по прехраната и акцентира върху случая с шейха, поиска САЩ да направят повече за справяне с корупцията в чужди държави, особено по отношение на Инвестбанк АД.
Банката твърди, че той е подписал писмен мандат за прехвърляне, но Ал Шанфари отрича това, като е подал клетвени декларации, за да потвърди липсата си на участие, и също така твърди, че парите, за които се твърди, че са платени за акциите, никога не са били преведени по банковата му сметка.
Ал Шанфари е завеждал дела и жалби до различни български институции, включително Агенцията по вписванията, ДАНС, Комисията за финансов надзор, Българската народна банка (БНБ) и президента на България.
В интервю той каза: “Никога не съм вярвал, че нещо подобно може да се случи с държава в Европа.”
Той каза, че въпреки жалбите до съответните органи, не е проведено задълбочено разследване и жалбите са до голяма степен отхвърлени или оставени без отговор, като служители отказват да извършат задълбочено разследване на предполагаемата кражба.
В правната си жалба той казва: „Независимо от всички предприети от мен правни действия за сигнализиране на отговорните институции за извършеното престъпление, включващо конфискация на притежаваните от мен акции и усилията за защита на имуществото ми, официалните власти на Републиката на България не вземат никакви мерки.
„Нито една от сигнализираните от мен институции в Република България не предприе мерки за разкриване на извършената измама с притежаваните от мен финансови инструменти“, продължава Ал Шанфари.
Той добави, че е особено шокиращо, че нещо подобно може да се случи в Европа, като каза: „Въпреки предполагаемите строги регулации в рамките на Европейския съюз, изглежда, че България предлага вратички, които се използват от международни играчи. Колко доверие може да се възложи на безопасността на инвестициите в страна, която нито е в състояние, нито желае да предотврати или правилно да разследва такива случаи на измами?“