Около две години от живота на хората отнема дишането на мръсен въздух и фини прахови частици. Освен увреждането на белите дробове, то причинява кардиологични проблеми, заболявания на ендокринната система, причинява и 17% от смъртните случаи при пневмония, сигнализират от Медицинска мрежа “Въздух за всеки”.
“Замърсяването на въздуха убива повече хора, отколкото пушенето”,
убеден е пулмологът Александър Симидчиев. Според него, ако нивата на замърсяване с фини прахови частици се запазят, населението по света ще загуби 12,8 млрд. години живот. Според данните алкохолът и наркотиците съкращават живота с 11 месеца, лошата хигиена със 7 месеца, пътните катастрофи с 4,5 месеца, СПИН с 4 месеца, маларията с 4 месеца, туберкулозата с 3,5 месеца.
“Въздушното замърсяване реално въздейства не само върху белия дроб, сърцето, диабета, бъбреците, костите, психиката. Причината това да е най-съществения здравен проблем е, че ние дишаме по 16 пъти в минута. Общото количество на спокойното дишане гарантира, че всеки един от нас вдишва 9 кубика въздух ежедневно. Когато въздухът е замърсен, боклуците директно влизат вътре, и ако те са достатъчно малки като частици, стигат до органите”,
обяснява д-р Симидчиев.
Децата са най-уязвими от въздействието на въздушните замърсители. Причината е по-високата дихателна честота и по-продължителното излагане на вредното им въздействие, съобщават още лекарите. Деца, живеещи в райони с по-висока концентрация на фини прахови частици, имат по-ниска белодробна функция, а това е голям проблем, защото може да доведе до хронична белодробна болест и рак.