Археологическият музей ще проведе първата организирана археологическа велообиколка в града под тепетата. В рамките на Европейските дни на наследството, любителите на историята и активния начин на живот ще имат уникалната възможност да открият Пловдив по нов и различен начин. Под надслов “По пътя на водата” обиколката ще проследи важни водни маршрути в града, с акцент върху пътя и функциите на акведуктите и на река Марица. Водачите ще насочат вниманието на участниците към исторически процеси и археологически паметници, които често остават извън фокуса на стандартните туристически маршрути. Целта на музея е да стимулира любопитството на пловдивчани и гостите на града, като същевременно насърчава активния начин на живот и използването на велотранспорта като екологична алтернатива. Събитието е платено, като билети могат да се закупят онлайн, и стартира от 10 ч. от южния вход към парка на Младежкия хълм зад Факултета по дентална медицина.
В 11 часа пространството около Часовниковата кула на Сахат тепе ще бъде отворено за ученици, младежи и по-възрастни любители на музиката, които ще присъстват на едно необикновено събитие, организирано от Пловдивско певческо дружество “Ангел Букурещлиев”. Освен да се насладят на изпълненията на хористите, както и да участват в майсторските класове, водени от някои от именитите музиканти от Града под тепетата, гостите ще имат възможността да научат и една повече от любопитна историческа тайна – за връзката между мястото около Часовниковата кула и историята на Певческото дружество. Основната мисия на събитието е да даде възможност на децата да се докоснат до музикалното изкуство и да го обикнат. Официалната програма ще стартира с изпълнение на Пловдивско певческо дружество “Ангел Букурещлиев” на няколко патриотични песни, посветени на Деня на независимостта. Събитието ще продължи със специални майсторски класове, водени от изтъкнатите музиканти маестро Мичо Димитров и Стилиян Дерменджиев (цигулка), Лилия Ковачева -Топорчева (тромпет), Илиян Тиганев (пиано), Маргарита Генова (ударни) Здравка Андреева – акордеон.
Работилница за свещи “Сладък каприз” организира “Делфи – център за съзидателно мислене” от 12 ч. под ръководството на Тихомир Спасов, майстор по Художествено леене в Занаятчийската камара и създател на свещи “От Любов”. Основната техника по свещолеене ще бъде смесена със сладкарска, за да се изработят сувенири с цветове, аромати и декорации по ваш избор.
На пиесата “Храбрият дървар” ще се насладят децата от 10,30 и 11,45 ч. в Кукления театър. Представление в наивистично-патетичен дух, с текст, написан в стила на старите приказки, изиграно от трима много “храбри дървари-актьори”. Освен цар, царица и принцеса ще видите още свирепа мечка стръвница и не много зъл огнедишащ дракон. А как се справя с тях храбрият дървар, ще разберете в салона на театъра.
Triple Art поставя романтично предизвикателство пред творците, като ги кани от 16 ч. да нарисуват “Нежност”. “Чаша вино в Прованс” е картината, която ще може да пресъздадете в арт пространството на Мацаница от 17,30 ч., а пък в Дали Вино ще пресътворите “Нощно кафене” по Ван Гог.
Инициативата “Море от любов”, в която влюбени двойки могат да сключат брак сред декорите на Стария град, продължава и днес до фонтана край Къщата на д-р Стоян Чомаков. Като част от Празниците на Стария град от 18 ч. в Къща “Клианти” ще има
концерт на Формация за автентичен фолклор “Куклици”, гайдарски оркестър на Ансамбъл “Еподай” с участието на поетесата Ивелина Никова
Декатлон и студио Kamato канят малчуганите на скачане на батути и през учебната година. Децата може да поспортуват от 19,30 и 20 ч., но е добре да си запазят предварително места.
От 20 ч. на Античния театър феновете на метъла от Норвегия ще се насладят на певеца на Emperor – Ihsahn. Този уникален артист ще посети България за първи път с групата си и трябва да признаем, че нетърпението за първата среща с него е голямо, тъй като е сигурно, че ще станем свидетели на един от най-добрите концерти от последните години, извън тривиалното, с нестандартно звучене и неповторима атмосфера в магичната обстановка на многовековния театър. Мултиинструменталистът, композитор и продуцент Ihsahn съсредоточава енергията си, за да твори и да се изявява като солов изпълнител.