Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.
Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне около две седмици.
Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на живеещите в района на 50%, а останалите 50% касаят рекултивацията на терена или извозването на утайките на друго място, за да не се стигне до екологична бомба, предаде БНР.
Община Садово е собственик на терена, но Телчаров е категоричен, че не е ангажимент на местната власт да финансира проекта за рекултивация, защото принципът е замърсителят плаща, а замърсителят е ВиК – Пловдив.
Въпреки всичко община Садово съдейства, за да се осигури финансиране на проекта, каза председателят на ОбС.
В момента той е представен на проектантите, за да го актуализират към днешна дата, тъй като е изработен през 2018-та година.
Той предвижда утайките да бъдат повдигнати, за да бъде поставен непропусклив слой ПВЦ – мембрана отдолу, а също и отгоре, след което да бъде засипан с почва и залесен с подходящия вид растителност, разказа Телчаров.
Той е категоричен, че финансирането трябва да бъде осигурено от държавата, тъй като собствените средства на общината са недостатъчни.
Проблемът е, че трябва да се направят количествено-стойностни сметки, тъй като проектът е от 6 години, а натрупаната инфлация през последните години ще наложи оскъпяването му.
При изготвянето на проекта за 6-7 милиона лева тогава авторите му са имали контакт с фирма от САЩ, която да достави ПВЦ-мембраната, но сега не е ясно дали същата фирма може да даде оферта и на каква цена, разясни още той.
Проектът трябва да включва още изграждането на дренажна система и противопожарни просеки, за да не се допуска повторение на ситуацията от края на октомври. Той подчерта, че най- важно е здравето на хората и екологичната сигурност на района.
Фирмата, която преработва проекта, не е дала краен срок за приключването му.